Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat avand in vedere situatia de mai jos:

In mai 2011 mama prietenei mele, doamna S pe patul de spital, in prezenta a 2 martori si 1 avocat i-a lasat acesteia printr-un testament scris de mana intreaga avere.

Probleme:
- testamentul este scris de mana
- doamna S nu este mama biologica a prietenei mele, ea nu a fost infiata. A fost luata de suflet asa cum se zici din popor.
- se pot incheia testamente in prezenta unui avocat? Aceste sunt autentice?
- intre pagina 1 (acolo unde doamna S a scris cu mama dumneaiei care ii spunt dorintele) si pagina 2 ( acolo unde pe o coala albla separata de pagina 1 doamna avocat a scris de mana o incheiere de autentificare) nu exista nici o legatura. Pe prima pag nu exista numar si nici stampila doamnei avocate. Este pur si simplu o hartie scrisa de mana doamnei S.
Eu sincer nu inteleg nici de ce doamna avocat nu a inregistrat si prima pag. In fata pag. 2 poti pune orice hartie, corect?
Va rog sa ma sfatuiti ce este de facut in acest sens pt. a putea face succesiunea.

Raman in asteptarea raspunsurilor dumneavoastra.

Cu stima,
E
Testamentul este valabil daca: este scris de mana, este datat si semnat de autoarea testamentului.
Beneficiara testamentului poate deschide procedura de succesiune la notarul public din circumscriptia in care isi avea defuncta ultimul domiciliu.
Daca defuncta nu avea mostenitori rezervatari ( copii , parinti) atunci prietena dumneavoastra va primi prin succesiune toate bunurile lasate de catre defuncta.
Multumesc frumos pentru raspuns dar ce ma fac cu problema:
- intre pagina 1 (acolo unde doamna S a scris cu mama dumneaiei care ii spunt dorintele) si pagina 2 ( acolo unde pe o coala albla separata de pagina 1 doamna avocat a scris de mana o incheiere de autentificare) nu exista nici o legatura. Pe prima pag nu exista numar si nici stampila doamnei avocate. Este pur si simplu o hartie scrisa de mana doamnei S.
Eu sincer nu inteleg nici de ce doamna avocat nu a inregistrat si prima pag. In fata pag. 2 poti pune orice hartie, corect?

Doamna, semnatura avocatului , chiar pusa pe o alta pagina , dar care se refera la testamentul in cauza , ii da testamentului un plus de autenticitate.
Testamentul era valabil si fara semnatura avocatului, deci nu va mai faceti probleme din acest punct de vedere.
Multumesc frumos pentru ajutor.
Nu este relevant daca avocatul a semnat/stampilat ambele pagini, vazand ca acea copie se poate verifica cu cea din arhiva avocatului. De aceea are un numar si o data pe pagina doi.
In plus, in acest caz anume, testamentul fiind olograf, cred ca e mai bine sa dfi ramas nealterata prima pagina, ea avand valabilitate de sine statatoare.

Ca sa faca succesiunea trebuie sa mearga la notar.