Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit restant inregistrat la biroul de credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit restant inregistrat la biroul de credit

Buna ziua
Am apelat la o banca,in vederea contractarii unui credit de nevoi personale,in Euro.Odata cu criza,am inceput sa nu pot platii constant si am solicitat si sa aprobat transformarea creditului din euro in lei.La pierderea locului de munca,sursele financiare fiind drastic diminuate,am fost pus in situatia sa nu pot plati constant sau chiar deloc unele rate.Din august 2012,reusesc sa platesc CONSTAT,aproximativ la aceeasi data(20-21) ale luni rata.Rata stabilita prin contract este de 700 lei,dar la posibilitatile mele sant casatorit si am o pensie de 1100 lei) platesc lunar 500 lei.Am solicitat bancii o reesalonare,etc,in asa fel incat rata sa fie si prin contract de 500 de lei,dar am fost refuzat.Am incercat la lte bani o refinantare de credit,dar pe tot locul ma lovesc de acel Birou de credit. Va rog respectuos sa ma sfatuit,cum as putea obtine o reesalonare sau o refinantare
Cu stoma,
Aveti posibilitatea sa refinantati printr-un credit cu ipoteca? Exista cel putin un IFN care imi vine in cap, specializat pe credite ipotecare, care accepta restantele daca sunt justificate, cum e cazul dvs, prin pierderea deloc de munca. In rest, nu prea aveti sanse de refinantare, din cauza restantelor, iar banca nu e obligata sa va reesaloneze. Daca ajungeti la executare si nu aveti bunuri, nu pot sa va retina mai mult de 1/3 din venit.