Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune - dare in intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune - dare in intretinere

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie, la care as dori sa stiu ce solutii legale exista:
- masa succesorala: Apartament 3 camere + teren agricol 4 ha
- proprietari: mama X + tata Y (tata Y decedat - dupa el se face succesiunea)
- copii: o fata Z + copilul unui baiat T decedat (copilul are peste 18 ani si mosteneste partile aferente baiatului T)
-> Intrebari:
a) tinand cont ca baiatul T a decedat, copilul sau trebuie sa faca vreun act (succesiune?) pentru a putea intra la masa succesorala pentru tatal Y?
b) conform calculului, mama X are 4/6 parti, fata Z 1/6 parti , iar copilul 1/6 parti din averea mamei X si tatalui Y. Cum poate mama X sa cedeze legal si inatacabil ulterior partile sale de 4/6 fetei X? (testament / dare in ingrijire)
c) cum poate face mama X face un contract de "dare in ingrijire" - adica conform carei legi/contract?

Multumesc frumos pentru orice rasspuns de ajutor :)
o zi placuta
Buna ziua,
Copilul fiului predecedat vine la mostenire de pe urma bunicului prin reprezentare.
El trebuie sa-si dovedeasca filiatia cu cerificatul de nastere si C.I.
Mama poate, in timpul vietii, sa instraineze partea ei de proprietate prin orice acte doreste.
Gabriel Klein Kiritescu
Dar cum ati ajuns la numitorul 6?

cota succesorala a sotului supravietuitor 1/4.
cota descendentilor 3/4
masa succesorala - 1/2 din ap si 1/2 din teren (restul apartine sotiei supravietuitoare)

10/16 sotia + 3/16 fiica + 3/16 nepotul de fiu predecedat = intregul ap.

romascanu, moderator
Conform calculelor unui apropiat : 1/2 din mostenire sotia si restul de 1/2 in parti egale sotiei, ficei si nepotului mostenitor.
Care ar fi actul prin care se dau partile aferente sotiei ficei? Vanzare-cumparare? sau altul?

Multumesc
Revin cu 2 intrebari:
- pentru dovada proprietatii terenului exista doar o adeverinta de la Primarie pentru o suprafata de 10 ha (nu este eliberat un Titlu de propritate). Din teren decedatul a vandut 7 ha (insa pe acte de mana care nu se mai gasesc). Fiica este singura care s-a ocupat in continuare de suprafata de 3 ha (inclusiv plata impozitelor). Este suficienta aceasta adeverinta ca dovada a propritatii in momentul prezentarii la notar pentru dezbaterea succesiunii?

- dupa dezbaterea succesiunii, daca se doreste vanzarea apartamentului, la notar vor trebui sa participe toti mostenitorii: sotie + fiica + nepot mostenitor? Ei vor aparea in CF-ul apartamentului dupa incheierea succesiunii?

Multumesc.