avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incadrare articol noul Cod Civil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incadrare articol noul Cod Civil

Buna ziua!

Doresc sa depun in instanta cerere reducere pensie intretinere minor intrucat am devenit somer (de la 01.10.2013) si nu mai am alte venituri.
La ce articol din noul cod civil trebuie sa fac referire?

Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: stefan_71 , utilizator 18:23, 16 Octombrie 2013
Modificarea si incetarea pensiei de intretinere - Art. 531 C.civ.
(1) Daca se iveste o schimbare in ceea ce priveste mijloacele celui care presteaza intretinerea si nevoia celui care o primeste, instanta de tutela, potrivit imprejurarilor, poate mari sau micsora pensia de intretinere sau poate hotari incetarea platii ei.
(2) Pensia de intretinere stabilita intr-o suma fixa se indexeaza de drept, trimestrial, in functie de rata inflatiei.
Mai exista vreun articol care face referire la procentul ce revine din venitul actual (25%)?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rata inflatiei pensie alimentara.bună seara,am deschis proces pentru micșorarea pensiei de intretinere,eu ... Meduza10 Meduza10 Bună seara,am descjis proces pentru micșorarea pensiei de intretinere,eu nu am venit și în întâmpinare mi s- cerut sa plătesc rata inflatiei ... (vezi toată discuția)
Marire pensie alimentara marianadolinschi marianadolinschi Buna ziua. Ce formalitati trebuie sa indeplinesc ptr marirea pensiei alimentare ptr copil( in urma divortului ).Au trecut 5 ani si nu l-am dat ptr marire . ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Iulia_19_79 Iulia_19_79 Buna ziua ,am divorțat în 2011,la vremea aceea salariul minim pe economie era foarte mic,pensia alimentara s-a stabilit la fabuloasa suma de 145 de lei ... (vezi toată discuția)