Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incadrare articol noul Cod Civil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incadrare articol noul Cod Civil

Buna ziua!

Doresc sa depun in instanta cerere reducere pensie intretinere minor intrucat am devenit somer (de la 01.10.2013) si nu mai am alte venituri.
La ce articol din noul cod civil trebuie sa fac referire?

Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Modificarea si incetarea pensiei de intretinere - Art. 531 C.civ.
(1) Daca se iveste o schimbare in ceea ce priveste mijloacele celui care presteaza intretinerea si nevoia celui care o primeste, instanta de tutela, potrivit imprejurarilor, poate mari sau micsora pensia de intretinere sau poate hotari incetarea platii ei.
(2) Pensia de intretinere stabilita intr-o suma fixa se indexeaza de drept, trimestrial, in functie de rata inflatiei.
Mai exista vreun articol care face referire la procentul ce revine din venitul actual (25%)?