Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie la limita de varsta

buna ziua ! am fost pensionata anticipat cu penalizare de 18 %. Acum am facut virsta standard de pensionare . La calculul pensie pentru limita de varsta se mai adauga in afara penalitatii o suma pentru studii superioare la zi ( 5 ani ?)

Se elimina diminuarea si intra in calcul stagiul asimiat(pensie de invaliditate,facultate ,armata).

Legea 263/2010

ART. 64
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate.

multumesc mult !