Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrari contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrari contabile

In situatia in care SC A SRL vinde un produs la SC B SRL, iar SC B SRL vinde la SC C SRL si facturile se fac in aceeasi ordine de A catre B si de la B catre C.
Platile se fac astfel:
C plateste catra A (suma datorata de B) si catre B diferenta;
Intrebari:
1. Care sunt inregistrarile contabile pt A, B si C? si cum devin soldurile zero pt cei trei?
2. Ce trebuie sa se specifice pe ordinal de plata cand se plateste de la C catre A?
Multumesc.
Buna ziua,

A isi va stinge direct creanta detinuta la B cu incasarea de la C(5121=4111).
B va efectua stingerea datoriei catre A prin compensarea cu creanta detinuta la C. compensarea se va face pe baza unui proces de compensare in trei incheiat intre cele trei companii.(401 = 4111, 5121=4111 cu diferenta de suma incasata de la C)
C va efectua plata datoriei catre B direct in contul lui A, insa va stinge cu plata respectiva factura de la B.(401 = 5121).
Pe ordinul de plata va trebui sa specifice numarul facturii achitate si denumirea lui A.

Numai bine
Multumesc din suflet.
Buna ziua,

O intrebare as avea, cheltuielile cu imprimatele ( facturier, chitantier...) , chelt cu xerox, chelt cu stampila pe care cont intregistram? pe 6028?
Am platit din casa, atunci inregi asa: 6028=5311?
Pt aceste facturi sau bonuri de casa trebuie sa facem receptie, cu val vanzare 0, sau cum se procedeaza?

Sunt la inceput de drum, va multumesc mult pt raspunsuri!

tgm, utilizator
Buna ziua,

In cazul in care detinetin factura pentru cheltuielile respective veti inregistra astfel:
6028=401
401=5311

Receptie faceti numai pentru bunurile de natura stocurilor, a obiectelor de inventar si a mijloacelor fixe. In cazul consumabilelor nu este cazul, dacat in cazul achizitionarii unor cantitati mai mari care vor fi date in consum in timp si devin astfel stocuri. Pentru nevoile curente nu este necesar(un top de hartie, cateva pixuri, etc).

Numai bine
Va multumesc frumos, si daca numai bon fiscal am atunci cum procedez?