avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare papetarie si alte mat.consumabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare papetarie si alte mat.consumabile

Pentru aprovizionarile de papetarie si alte mat.cons. gen : dosare, hartie copiator, nir-uri, registre casa, role casa marcat..etc) mai trebuie facut NIR sau pot fi trecute direct pe cheltuieli (avand in vedere ca nu sunt valori mari, societatea nu-si permite sa faca stocuri ci aprovizioneaza strictul necesar) ?
Care dintre acestea se inregistreaza prin ct.604 si care prin 6028 ?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 18:14, 1 Martie 2010
Mergeti pe 604"Chelt cu materiale nestocate"
eu , la inst bugetara am : referat de necesitate, disp de plata ,propunere de angajare a unei cheltuieli , ordonantare de plata, av spre decontare 461=5311, decont , justificare decont 401=461, NIR: 3028=401 si bon consum : 6028=3028 .

din inertie si la Soc Com am facut avans spre decontare si decont pt a deduce TVA-ul din bonurile fiscale .
intrebare : se pot scadea din casa direct pe cheltuieli? % =5311
6028(604)
4426
am intilnit si acest mod de lucru; personal nu prea imi place pentru ca realitatea este:
- plata furnizor 4011=5311
- decontare factura(bon ) furnizor 6xx, 4426=4011

Dar daca lucrati cu avans de decontare , ar fi cam asa :
542=5311 plata avans
4011=542 plata furnizor din avans
6xx,4426=4011 decontare factura

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie facturier si chitantier scorus69 scorus69 Buna ziua am achizitionat un facturier si un chitantier la care mi s-a eliberat decat un formular de comanada. cum pot sa inregistrez in contabilitate ... (vezi toată discuția)
Inregistrare corecta in conta Roxana Brancoveanu Roxana Brancoveanu patronul pleaca in delegatie in alt oras pentru cumparare marfa,venind inapoi cu facturile aferente.eu in conta [b]sunt obligata[/b] sa fac inregistrarea ... (vezi toată discuția)
Contul 3021 si 3028 georgianan georgianan Poate cineva sa ma ajute cu o lamurire?am cautat pe internet, dar nimic ce ma intereseaza.....care este diferenta dintre cele 2 conturi?...ex: hartie, pixuri, ... (vezi toată discuția)