avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... OUG 36/2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

OUG 36/2013


Buna ziua,

S-a discutat ca Normele de aplicare a OUG 36 din 30.04.2013 (din MO) privind aplicarea în perioada 2013-2018 a unor măsuri de protecţie socială acordată persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate în baza planurilor de disponibilizare prevad ca acordarea venitului de completare este conditionata de disponibilizarea a cel putin 1000 de salariati.Nu am gasit aceasta prevedere nici in OUG 36 si nici in Norme.
V-as ruga sa imi spuneti urmatoarele:
1.Este adevarat acest lucru si daca da, la ce articol este prevazut?
2.Daca este adevarat, iar intreprinderea la care eu lucrez disponibilizeaza 1500 de oameni, in 3 ani consecutivi (cate 500 pe an), acesti oameni au drept la venitul de completare?Cum se judeca acest prag de 1000 de oameni:ca fiind disponibilizati in total sau intr-o singura transa

Multumesc
Cel mai recent răspuns: flo72 , utilizator 08:52, 22 Octombrie 2013
~ Conținut șters la cerere ~
OUG nr.36/2013 nu se aplica sectorului privat .

Dvs in ce sector lucrati, bugetar sau privat?
lUCREZ IN SECTORUL DE STAT.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venitul lunar de completare ceaunica ceaunica Buna seara, in urma concedierii colective, fostii angajati ai Televiziunii Romane pot beneficia de venitul lunar de completare conform OUG 36/2013 (vezi toată discuția)
Beneficierea de venit lunar în completare luciana468 luciana468 Bună ziua, Cu respect, vă rog a-mi se da răspuns dacă fiul meu -şomer în prezent din luna aprilie a.c.poate beneficia de venit lunar în completare a ... (vezi toată discuția)