Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... OUG 36/2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

OUG 36/2013

Buna ziua,

S-a discutat ca Normele de aplicare a OUG 36 din 30.04.2013 (din MO) privind aplicarea în perioada 2013-2018 a unor măsuri de protecţie socială acordată persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate în baza planurilor de disponibilizare prevad ca acordarea venitului de completare este conditionata de disponibilizarea a cel putin 1000 de salariati.Nu am gasit aceasta prevedere nici in OUG 36 si nici in Norme.
V-as ruga sa imi spuneti urmatoarele:
1.Este adevarat acest lucru si daca da, la ce articol este prevazut?
2.Daca este adevarat, iar intreprinderea la care eu lucrez disponibilizeaza 1500 de oameni, in 3 ani consecutivi (cate 500 pe an), acesti oameni au drept la venitul de completare?Cum se judeca acest prag de 1000 de oameni:ca fiind disponibilizati in total sau intr-o singura transa

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
OUG nr.36/2013 nu se aplica sectorului privat .

Dvs in ce sector lucrati, bugetar sau privat?
lUCREZ IN SECTORUL DE STAT.