Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficierea de venit lunar în completare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficierea de venit lunar în completare

Bună ziua,
Cu respect, vă rog a-mi se da răspuns dacă fiul meu -şomer în prezent din luna aprilie a.c.poate beneficia de venit lunar în completare a indemnizaţiei de şomer, în conformitate cu art.4 din O.U.G. nr.36/30.04.2013?
Fiul meu în vârstă de 33 ani a fost disponibilizat,de la angajatorul cu capital majoritar de stat, ªantierul ,,Porţile de Fier''Drobeta Turnu-Severin, cu sediul în Slatina,în luna aprilie 2013, iar dispoziţia de şomaj i s-a emis cu data de 29.04.2013, deci cu o ziînainte de a intra în vigoare O.U.G.nr.36/2013
Menţionez că are vechime în muncă 6 ani, contractul individual de muncă fiind încheiat la data de 15.mai 2007, deci cu mai mult de 36 luni faţă de data concedierii(aprilie 2013), deci cu 72 luni înainte de data concedierii.
OUG nr.36/2013 nu se aplica retroactiv.
Da, dar legea O.U.G.nr.36/2013 spune clar precum ,,privind măsuri de protecţie socială a disponibilizaţilor prin programe de disponibilizări colective pentru perioada 2013-2018, deci nu ,, ciunteşte anul 2013'', nu se face precizare că priveşte disponibilizaţii anterior datei publicării acestei ordonanţe de urgenţă. Ar fi culmea discriminării în această problemă, dacă esclude perioada disponibilizărilor 01.01.2013-30.04.2013.
Potrivit art.15 alin.2 din Constitutie, legea dispune numai pentru viitor, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabile.

Asadar, nici nu ciunteste si nici nu face discriminari un astfel de act normativ.
Nu e corect, nu e just să facă disponibilizări înainte de a apărea legea de protecţie socială, respectiv OUG nr.36/2013 care continuă pe OUG nr.116/2012 ce a expirat la 31.12.2012.
Ei asta au urmărit , să se câcâie până să o publice, apoi altă câcâială până să apară normele de aplicare a OUGnr 36/2013, apoi cine ştie ce modificări mai or face....şi uite aşa ne prefacem că protejăm social angajatul disaponibilizat, dar cu ce??? nu cu sume ci cu câcăieli. Ruşine, ruşine, ruşine cum se procedează cu cei cu bunul simţ.
Este doar parerea dvs .

Legea nu obliga sa se emita un anumit act normativ intr-o anumita perioada de timp.