Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Valabilitate OUG 36 / 2013 pentru societatile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Valabilitate OUG 36 / 2013 pentru societatile comerciale in insolventa/faliment

Va rog sa precizati daca prevederile OUG 36 / 2013 referitoare la salariile compensatorii si venitul de completare sunt valabile si pentru soc.comerciale de stat aflate in insolventa sau faliment,unde lichidatorul judiciar face disponibilizarile
cu art.53 din cm

Va multumesc pentru raspuns
Cititi toata OUG pe:
www.avocatnet.ro/content/art...

OUG reglementează măsurile de protecţie socială de care beneficiază persoanele disponibilizate prin concedieri colective efectuate în baza unui plan de disponibilizare, din cadrul unor societăţi naţionale, regii autonome, companii naţionale şi societăţi comerciale cu capital majoritar de stat, institute naţionale de cercetare-dezvoltare, precum şi al societăţilor comerciale şi regiilor autonome subordonate autorităţilor administraţiei publice locale

OUG este in vigoare de la 30.04.2013. Care este data incetarii c.i.m.?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Revin, cu scuzele de rigoare,cim nu a expirat,este in vigoare,dar lichidatorul judiciar este normal ca va face disponibilizari in curand in baza unui plan.Nu avem ccm.
Pentru a va incadra in beneficiile acestei OUG trebuie sa fie indeplinite cerintele prevazute mai jos :
Art. 5 din OUG nr.36/2013:
(1) Concedierea colectiva se face in conditiile prevazute de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, dar nu mai tarziu de 90 de zile calendaristice de la data intrarii in vigoare a hotararii Guvernului prevazute la art. 2
(2) Daca planul de disponibilizare se desfasoara in etape, termenul prevazut la alin. (1) se aplica pentru concedierea colectiva efectuata in prima etapa, urmand ca pentru celelalte etape concedierea colectiva sa se efectueze in termen de 90 de zile calendaristice de la data la care va fi initiata fiecare etapa prevazuta la art. 1 alin. (4).