avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordonanta 36/2013 si normele 478/2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordonanta 36/2013 si normele 478/2013

buna ziua,
lucrez la posta romana si am fost concediata pe baza ordonantei 36/2013 in timpul preavizului m-am imbolanit de o boala grava si am fost nevoita sa stau in concediu medical 90 zile.
cand m-am intors la munca pt lichidare am fost informata ca mi-am pierdut dreptul de a mai primi salariile compensatorii conform ordonantei de mai sus,era valabila doar 90 zile.
as dori sa stiu daca este normal asa ceva si nu trebuia sa fiu informata de angajator privind acest aspect.
in prezent beneficiez doar de somaj si as dori sa stiu daca pot da in judecata posta si statul roman ca nu doresc sa imi plateasca salariile compensatorii.
multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Februarie 2014
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:15, 7 Februarie 2014
Art. 5 OUG nr.36/2013:
(1) Concedierea colectiva se face in conditiile prevazute de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, dar nu mai tarziu de 90 de zile calendaristice de la data intrarii in vigoare a hotararii Guvernului prevazute la art. 2.

(2) Daca planul de disponibilizare se desfasoara in etape, termenul prevazut la alin. (1) se aplica pentru concedierea colectiva efectuata in prima etapa, urmand ca pentru celelalte etape concedierea colectiva sa se efectueze in termen de 90 de zile calendaristice de la data la care va fi initiata fiecare etapa prevazuta la art. 1 alin. (4).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate oug 36 / 2013 pentru societatile comerciale in insolventa/faliment svictor svictor Va rog sa precizati daca prevederile OUG 36 / 2013 referitoare la salariile compensatorii si venitul de completare sunt valabile si pentru soc.comerciale de ... (vezi toată discuția)
Oug 36/2013 alinamadalina alinamadalina Buna ziua,o mare rugaminte la dumneavoastra am primit decizie de concediere in data de 13 sept/2013 ca urmare a restructurarilor facute in compania de stat la ... (vezi toată discuția)
Plati compensatorii si pfa mjjj mjjj Am fost disponibilizat de la posta. In situatia in care imi deschid un PFA si inchei un contract cu o Primarie mai beneficiez de somaj, venit lunar de ... (vezi toată discuția)