Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordonanta 36/2013 si normele 478/2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordonanta 36/2013 si normele 478/2013

buna ziua,
lucrez la posta romana si am fost concediata pe baza ordonantei 36/2013 in timpul preavizului m-am imbolanit de o boala grava si am fost nevoita sa stau in concediu medical 90 zile.
cand m-am intors la munca pt lichidare am fost informata ca mi-am pierdut dreptul de a mai primi salariile compensatorii conform ordonantei de mai sus,era valabila doar 90 zile.
as dori sa stiu daca este normal asa ceva si nu trebuia sa fiu informata de angajator privind acest aspect.
in prezent beneficiez doar de somaj si as dori sa stiu daca pot da in judecata posta si statul roman ca nu doresc sa imi plateasca salariile compensatorii.
multumesc
ana-cer, moderator
Art. 5 OUG nr.36/2013:
(1) Concedierea colectiva se face in conditiile prevazute de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, dar nu mai tarziu de 90 de zile calendaristice de la data intrarii in vigoare a hotararii Guvernului prevazute la art. 2.

(2) Daca planul de disponibilizare se desfasoara in etape, termenul prevazut la alin. (1) se aplica pentru concedierea colectiva efectuata in prima etapa, urmand ca pentru celelalte etape concedierea colectiva sa se efectueze in termen de 90 de zile calendaristice de la data la care va fi initiata fiecare etapa prevazuta la art. 1 alin. (4).