Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Problema cu intabulatul unui teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Problema cu intabulatul unui teren

As dori sa va intreb o problema legata de intabularea unui teren .

Terenul in cauza este format din doua loturi sau parcele cumparate ,nu stiu cum sa le spun ,dar situatia pe care vreau sa v-o prezint este urmatoarea.Eu incerc sa intabul aceasta suprafata de teren iar expertul mi-a comunicat ca intrucat cele doua terenuri sunt tranversate de un rau ,nu poate face o singura documentatie ci doua,pentru fiecare paecela in parte pentru ca riul este trecut pe farta si nu il poate intabula ori trece pe o singura documentatie.Problema este ca pentru cele doua documentatii se percepe tot felul de taxe si suma se ridica dublu iar eu vreau sa stiu daca nu se poate face o singura documentatie ,ori acest expert vrea sa ia banii de pe mine eu nefiind in cunostinta de cauza in domeniu,
Are dreptate, nu se poate face o singura documentatie cadastrala.