Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva, respectiv individuala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva, respectiv individuala?

Buna ziua,
As avea o nelamurire legata de concedierea pe motive ce nu tin de persoana salariatului:
Daca se procedeaza la concedierea unei singure persoane in baza art. 65 (1)- desfiintarea postului ca urmare a restrangerii activitatii, mai este valabila imposibilitatea angajatorului de a angaja alta persoana timp de 9 luni? Ori aceasta clauza este valabila doar pentru concedierile colective? Mentionez ca denumirea postului este aceeasi, desi competentele cerute sunt diferite (deci si fisa postului) si proiectul este diferit.
Va multumesc.
Art.72(1) spune clar: Angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi incadrari pe locurile de munca ale salariatilor concediati timp de 9 luni de la data concedierii acestora.
Deci se refera numai la concedieri colective nu individuale. Puteti angaja oricand alta persoana pe acel post.
Va multumesc pentru clarificare...
O zi frumoasa!
In cazul concedierilor individuale puteti angaja oricand o alta persoana si de asemenea nu aveti obligatia de a anunta salariatul concediat despre aceasta angajare.