Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificarea CCM in perioada somajului tehnic apoi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificarea CCM in perioada somajului tehnic apoi concediere

In ianuarie cand eram in somaj tehnic sindicatul si patronatul au modificat CCM reducand la jumatate numarul salariilor compensatorii fara ca noi sa stim.In 2 februarie cand am inceput serviciul au inregistrat acest Act Aditional (modificare) la Directia Muncii.Dupa cele 45 dezile legale au facut concediere colectiva de 550 de salariati.Este valabil Actul Aditional daca membrii de sindicat nu au stiut de modificare.Cei concediati putem ataca modificarea CCM care s-a realizat in timpul somajului tehnic si de care am aflat din decizia de concediere?
Sindicatul in mod obligatoriu arfi trebuit sa aiba acordul majoritatii membrilor sai pentru efectuarea oricaror negocieri si concretizarea acestiora in acte aditionale la CCM. Solicitati sindicatului sa va puna la dispozitie documentul privind limitele imputernicirii lor la negocierea CCm cu patronatul.
E vorba de UPET ?????
Sigur este vorba de Upet. S-a procedat asa deoare salariatii nu dadeau mandat sindicatelor reprezentative sa procedeze la asemenea modificare deoarece in anul 2008 firma a avut un profit net de 15,7 mil.euro si o crestere a cifrei de afaceri de peste trei ori. Din acest motiv nici concedierile nu se justifica. Angajati un avocat, dar nu din localitate, si cereti in instanta anularea actului aditional privind modificarea. Retineti rezultatele economice.Bafta!