Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transformare destinatie spatiu locuit garsoniera in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transformare destinatie spatiu locuit garsoniera in spatiu comercial

Buna ziua,
Sunt proprietara unei garsoniere inchiriata unei firme -salon coafor .
Chiriasul doreste schimbarea destinatiei garsonierei din satiu de locuit in spatiu comercial si deschidere sediu social in garsoniera mea.Ce implicatii ar putea avea acest aspect pentru mine ca proprietar?
Nu am acceptat inca.Avem contract incheiat -in care se precizeaza destinatia garsonierei -spatiu de locuit si firma are doar punctul de lucru aici.
Multumesc anticipat,
Legal,toate demersurile necesare schimbarii destinatiei spatiului,pot fi intreprinse numai de catre proprietarul spatiului cu destinatia de locuinta
Initial este necesar acordul asociatiei de proprietari,a vecinilor
Ulterior intre asociatia de proprietari si persoana juridica urmeaza sa se incheie conventie privind achitarea obligatiilor aferente in cadrul asociatiei de proprietari
De regula,proprietarii sunt reticenti la schimbarea destinatiei spatiului de locuit in spatiu cu alta activitate,avand in vedere neajunsurile datorate fluxului de persoane,zgomot,murdarie,etc
Daca exista deja punct de lucru, inseamna ca spatiul e deja cu destinatie comerciala.

Pentru proprietar, problemele ar fi ca ar primi corespondenta firmei destul timp dupa ce firma s-a mutat si ca nu ati putea stabili un sediu social pentru alta societate (in camerele respective) pana cand cea veche nu radiaza sediul sau.