Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire cont bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire cont bancar

Am o datorie la fisc...cont poprit! Fiind student primesc bursa de studii de la facultate datorita rezultatelor la invatatura, dar banii sunt virati in cont si nu am acces la ei! Din cate am citit aceste sume provenite din burse nu pot fi poprite, dar se intampla asta! Ce trebuie sa fac?
Poprirea s-a făcut în baza unor acte administrative (Titlul executoriu și Somația de plată) reglementate de OG nr. 92/2003-codul de procedură fiscale...Împotriva acestora puteți formula contestație în termen de 15 zile de la comunicare...
Dar nici nu e poprita bursa, doar contul este :). Pana una alta deschideti cont la o alta banca in care sa vi se vireze bursa, pana o sa va faca o noua poprire mai dureaza. Apoi mergeti la banca si duceti dovada ca acele sume provin din venituri care nu pot fi poprite si cereti sa vi le deblocheze. Sumele, nu contul, acesta va ramane blocat.
ContSters194995, utilizator