Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata caldura subsol bloc si tevi apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata caldura subsol bloc si tevi apartament

Locuiesc intrun bloc cu 19 apartamente in mun Buzau care este racordat la incalzire centralizata pendinte de RAM
- 17 apartamente au fost debransate de la sistemul centralizat de caldura avand centrale proprii de apartament.
- Pe casa scarii nu sunt montate calorifere si nu trece nicio conducta de apa calda sau caldura , ale racorduri sau instalatii legate de sistemul centralizat de caldura.
-3 tronsoane ale scarii debransate in totalitate nu mai au nicio legatura cu SCC unicul tronson alcatuit din 5 apartamente , parter+4 mai are racordat la acest sistem apartamentul de la parter si ap. dela et 4,apartamentele noastre fiind debransate dela conducta principala din subsol.
- Toate demersurile intreprinse pe langa ram (intrucat avem contracte individuale incheiate cu aceasta), in legatura cu scutirea de plata a facturii cu caldura adiacenta au ramas fara rezultat desi nu beneficiem de apa calda si caldur de 2 ani, acesta fiind al 3-lea an de cand platim degeaba si folosul ram.
-Comentariile TV din presa si alte surse sunt pro scutire la plata a unor servicii ne furnizate.
-In numele colocatarilor va rugam sa ne comunicati daca ram procedeaza legal si daca nu , ce trebuie sa facem pentru stopa acest abuz.
Va multumim !
Ene Carol Buzau str Dorobanti Bl 10/E Ap. 6 Telef 0740208623

Problema pe care o pune initiatorul topic-ului este ca numai 2 apartamente din 19 mai sunt racordate la sistemul centralizat. Avand contracte individuale cu furnizorul de energie termica, acesta din urma furnizeaza si cineva trebuie sa achite.
Haideti sa va spun ce am facut noi inca de acum 2-3 ani:
- am separat celelalte coloane (care nu deserveau nici-un proprietar) prin blindare cu sudura a conductelor respective;
- pe coloana care inca mai deservea 1-2 apartamente, am izolat si inchiderea hidraulica de la ultimul nivel alimentat cu energie termica - in cazul dvs. trebuie sa ”mergeti” cu incalzirea pana la et. 4, ei, acolo faceti in asa fel incat inchiderea vasului de expansie sa nu mai aiba legatura cu celelalte coloane;
- am izolat destul de bine tot ce-a mai ramas conducta incalzita la subsol in asa fel inct pierderile sa fie cat mai mici;
- la intrarea in bloc noi avem o cutie de distributie unde este montat si aparatul de masura, dar acolo este si un robinet de o constructie speciala care face/drege dezechilibrarea hidraulica produsa de apartamentele deconectate; aici, cineva de la furnizor trebuie sa faca niste reglaje, cum furnizorul nu prea are interes ca blocul dvs. sa consume mai putin, aveti putine sanse sa fiti ajutati...;
- am facut o inventariere „la sange” cu toata instalatia comuna care a mai ramas sa transmita agent termic la apartamentele ramase si am procedat la determinarea procentului dintre SET-ul util (pentru apartamentele ramase) si SET-ul instalatiei comune si in acest fel am repartizat costurile cu incalzirea pentru: spatiile comune, tevile verticale si calorifere;
- acolo unde repartizarea costurilor cu incalzirea se efectua prin repartitoare de costuri, inventarierea SET-urilor despre care vorbeam am efectuat-o impreuna, iar repartizarea costurilor o efectua firma respectiva;
Ce am realizat ? Am realizat costuri minimale pentru apartamentele deconectate, impacand si pe unii si pe altii.
La dvs. este o anumita situatie. Trebuia determinat macar proprietarul ap. de la et. superior sa renunte la sistemul centralizat, iar cu cel de la parter, situatia se rezolva extrem de simplu, prin ”intoarcere” returului la el in casa si montarea unor dispozitive de aerisire pe calorifere...