Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Cum obtin o semnatura din partea tatalui copiilor mei ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Cum obtin o semnatura din partea tatalui copiilor mei pentru alocatie in Italia?

Bunaseara!
Am o intrebare ptr orice avocat este disponibil sami raspunda:
Am 2 copii,sunt divortata de tatal copiilor.
Copii sunt cu mine, traiesc impreuna cu mine, in italia.
Am facut dosarul de alopcatie ptr copii in italia, eu aici am un contract de munca.
De la INPS teritorial mia spus clar cami trebuie autorizatie din parte tatalui copiilor.
Am cerut semnatura de la el......dar mia spus ca numi da...si ca nu o sami dea niciodata...!
De aici miau spus ca fara semnatura tatalui nu pot face nimic.
Va rog din suflet!!
Ce pot sa fac?Pot sal oblig prin instanta sami dea semnatura?
Ce alta posibilitate am?Copii mei nu mai iau alocatie din romania de la divort, adica de vreo 3 ani, de cand sunt veniti aici.
Tatal copiilor este in romania, nu lucreaza, numi plateste intretinerea copiilor....nu se poate intretine el singur..ce sa mai cer si pentru copii?
Alocatia din italia nu mio dau ptr cami trebuie semnatura tatalui...!!
In urma hotararii de divrt copii, toti 3,(intre timp unul din ei a devenit major), miau fost incredintati spre crestere si educatie mie, cu hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
Pentru ai scoate din tara nu am avut probleme..acuma am probleme din cauza unui drept care ar trebui sal aibe fiecare copil...?Si unde mai pui ca tatal lor nu este deacord cu alocatia....!!!
CUM SA FAC???
VA ROG MULT!!
marsala00, utilizator
marsala00 a scris:

Ce pot sa fac?Pot sal oblig prin instanta sami dea semnatura?
Ce alta posibilitate am?

Singura posibilitate este sa il obligati prin instanta.

Instanta competenta este in Romania, la judecaoria in circumscriptia caruia isi are acesta domiciliul.

Deci, va fi absolut obligatoriu sa va angajati un avocat din Romania care sa va reprezinte la proces.

Banuiesc ca va este destul de dificil sa va deplasati pana in tara, pentru a fi prezenta la termenele de judecata. In plus, solicitand judecarea in lipsa, o sa fie necesara, procedura cu strainatatea (adica acolo unde aveti dvs. domiciliul in Italia) , iar aceasta procedura este mai de durata.
Daca dv ati facut cerere la INPS prezentand sentinta de divort tradusa si legalizata, si deasemena "stato di famiglia" in care reiese clar ca fii dv locuiesc cu dv nu vad care este problema. Banii respectiv ii anticipeaza datorele di lavoro (angajatorul dv) in "busta paga" Deci nu vad care este problema. prezentati rechizitele necesare adica ultimul CUD sau modello730, stato di famiglia si mai ales sentinta de divort prin care copiii va sunt incredintati. Legea in Italia spune ca cererea de assegno nucleo familiare trebuie semnata si de celalalt parinte pentru a nu se percepe o dubla alocatie. In cazul dv prezentati sentinza si in domanda respectiva precizati situatia dv. alegati si o autocertificazione. Acest lucru se intampla deoarece in Italia incredintarea copiilor este condiviza. Explicati cu sentinta dv situatia. Altfel in Romania mergeti pe procedura de urgenta "obligatia de a face" pentru ca tatal sa dea cat mai repede respectiva semnatura.
Asa este legea la ei...tatal este obligat sasi intretina copii...ei nu au custodie totala.Foarte greu sa da aici custodie totala.Deci ei miau spus clar:TREBUIE AUTORIZATIA TATALUI COPIILOR.Dealtfel eu am pus dosarul doar cu cererea mea, dar mi lau respins, spun ei ca nu se poate fara semnatura tatalui, (daca tatal copiilor a cerut alocatie din romania?daca ia din alt stat?)
Am auzit de atatea ori intrebarea asta incat mam saturat..., singura solutie este sai cer semnatura, ei nu inteleg ce inseamna in hatararea de divort este dfinitiva (din punctul lor de vedere eu nu pot face nimic fara autorizatia tatalui), nu pot schimba legea din italia ptr mine!
Nu se inteleg deloc legile de la noi cu legile de aici.
Am mai citit pe vreunh forum ca in nordul italiei dosarul de arsegnii se face mult mai usor, ca nu ar trebui atatea acte, dar eu ce sa fac?Sunt in SICILIA, si este mai greu aici cu dosarele de ajutoare ptr familii, si ptr italieni este greu, dar nu ptr mine...care sunt romanca.
Asa ca am decis sa nu ma mai cert cu ei, (am 3 ani de cand ma chinui), si sa merg pe cale legala asa cum zic ei.Dar vad ca ma confrunt cu o alta problema, si una destul de mare.
Credetima ca nici nu stiu cum se cere in instanta asa ceva...
Tre sa caut un avocat si sa ma pun pe treaba daca vreau ...
Cred ca cel mai simplu, veniti acasa, purtati o discutie cu fostul sot si mergeti impreuna la un notar pentru semnatura.
Daca refuza, deschideti actiune in instanta.
Oricum, venirea dvs. in Romania este obligatorie si...va rezolvati problemele.
Ciobanu vasile a scris:

Daca refuza, deschideti actiune in instanta.
Oricum, venirea dvs. in Romania este obligatorie si...va rezolvati problemele.

Venirea in tara nu este obligatorie.

Contractele de asistenta juridica intre avocat si client se pot incheia si on-line sau prin corespondenta!

Codul civil, reglementeaza la capitolul contracte, modalitatea incheierii contractelor la distanta.

In baza semnarii contractul de asistenta juridica cu avocatul ales, acesta va putea sa va reprezinte interesele in fata instantei sau chiar in fata notarului.

De altfel, din punctul meu de vedere, nici nu este indicat sa veniti personal in tara. In primul rand exista toate posibilitatile sa fiti nevoita sa veniti cu copii minori, caz in care iesirea apoi din tara cu acestia pentru a ajunge inapoi in Italia, o veti putea face numai cu acordul expres al tatalui... ceea ce se pare ca nu ar fi posibil, acesta refuzand orice semnatura in acest sens (asa cum spuneti). In alt 2-lea rand, presupunand ca aveti cu cine sa lasati minorii in Italia pe perioada cat veniti in tara pentru semnarea contractului, exista posibilitatea ca, fostul sot, din dorinta de a fi ... sa zicem cat mai "protector" fata de minori, sa va faca o plangere pe la politie pentru faptul ca ati abandonat minorii intr-o tara straina... Din pacate, sunt destule cazuri de acest gen...

Concluzionand, cautati un avocat si semnati contractul de asistenta juridica cu acesta prin corespondenta sau e-mail sau on-line.