Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj la notar

certificatul de divort emis de biroul notarial este sufficient pentru efectuarea partajului ,sau,este nevoie de o sentinta definitive si irevocabila,avand in vedere ca efectuarea partajului s-ar face la acelasi birou notarial?
Buna ziua,
Actele emise de notar sunt suficiente.
Gabriel Klein Kiritescu
O sentinta irevocabila de divort are aceeasi valoare ca un certificat de divort: ambele acte atesta desfacerea casatoriei astfel ca se poate face partajul.
Lichidarea regimului matrimonial poate fi facuta in fata notarului prin partaj voluntar sau in instanta, daca partile nu se inteleg.
Legal, nici ala nu va trebuie, indiferent la ce notar mergeti, caci partajul se poate face si in timpul casatoriei. Totusi, pentru ca notarul sa stie daca trebuie sa faca anumite demersuri de publicitate, trebuie sa cunoasca situatia civila a partilor. Pentru asta e de ajuns orice act de divort, fie hotarare, fie certificat notarial.