avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Evitarea plãtiți impozitului pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Evitarea plãtiți impozitului pe venit

Buna ziua
Prietena mea are dubla cetățenie ,lucrează in străinătate si are domiciliul in România
In tara unde locuiește nu se plătesc taxe pe venit
Dorește sa evite plata taxelor pe venit in România
Exista o soluție?
Renuntarea la domiciliul din România ar putea fi o cale?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Danashushu , utilizator 00:51, 20 Octombrie 2013
1.Daca in Romania nu obtine niciun venit, daca nu are nicio proprietate nu plateste nici impozit pe venit nici pe proprietati.
Daca are proprietate in Romania (acolo unde domiciliaza este propietatea dumneaei, -ati scris: "are domiciliu in Romania"-) va plati impozit pe cladiri datorat bugetului local(primaria localitatii unde este situata cladirea).-temei legal: Codul fiscal. "ART. 249 Reguli generale:
(1) Orice persoană care are în proprietate o clădire situată în România datorează anual impozit pentru acea clădire, exceptând cazul în care în prezentul titlu se prevede diferit."

[ link extern ]

2.Daca are proprietati(cladiri sau terenuri) in Romania va plati impozit chiar daca isi schimba domiciliul.
Multumesc pt raspuns
Problema sta in felul urmator
Ea are domiciliului in Romania dar locuieste in strainatate
Ea nu doreste Sa plateasca impozit pe salariul care il obtine in strainatate pt ca in Romania nu are nimic
Am inteles ca din 2014 cetatenii romani care muncesc in strainatate vor plati impozit pe venitul din strainatate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit..taxe.. nelager nelager am urmatoarea problema ....(legea 10). exista dispozitia primarului din anul 2002 si procesul verbal de predare primire din 2005 (acte de propietate).acum ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite locale stan camelia stan camelia Buna seara! as dori sa aflu daca este de bine ce mi se intampla. Sunt CMI Stomatologic(deci PFA sa desfasoare activitati independente) si am sediul unde-mi ... (vezi toată discuția)
Impozit cladiri mircea claudiu mircea claudiu am doua case in doua orase din judete diferite, ce declaratie fiscala se depune si cum se completeaza declaratiile si daca se depun la ambele primarii. (vezi toată discuția)