Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

cand pot sa ies in pensie? sunt nascut in dec 1955si am 40de ani lucrati!

1. Pentru un barbat nascut in decembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare ested e 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in decembrie 2020;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in decembrie 2015, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in decembrie 2015.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Daca solicitati pensie anticipata partiala in decembrie 2015 diminuarea va fi de 60 x 0,75% = 45%.
- In decembrie 2020 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza pensia prin eliminarea diminuarii.