avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

cand pot sa ies in pensie? sunt nascut in dec 1955si am 40de ani lucrati!


Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:53, 20 Octombrie 2013
1. Pentru un barbat nascut in decembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare ested e 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in decembrie 2020;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in decembrie 2015, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in decembrie 2015.

3. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Daca solicitati pensie anticipata partiala in decembrie 2015 diminuarea va fi de 60 x 0,75% = 45%.
- In decembrie 2020 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza pensia prin eliminarea diminuarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata tavi55 tavi55 Am pe mama soacra nascuta in aprilie 1955 si are 36 de ani vechime si e in campul muncii. Poate sa imi spuna cineva daca se incadreaza la pensia anticipata ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare tavi55 tavi55 Am pe mama soacra nascuta in aprilie 1955 si are 36 de ani vechime si e in campul muncii. Poate sa imi spuna cineva daca se incadreaza la pensia anticipata ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata costeaanisoara costeaanisoara Sotul a implinit 60 de ani pe 22 iulie, are 40 de ani vechime în muncă,37 de ani numai în învăţământ, un an jumătate armată şi un an jumătate a ... (vezi toată discuția)