Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Sotul a implinit 60 de ani pe 22 iulie, are 40 de ani vechime în muncă,37 de ani numai în învăţământ, un an jumătate armată şi un an jumătate a fost primar.
Din septembrie vrea să se pensioneze şi ar vrea să ştie care îi va fi pensia sau cu cît îi va fi diminuată pensia.
Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns.
1. Pentru un barbat nascut in iulie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:

a) pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in iulie 2020.

b) pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, daca are un stagiu de cotizare de 43 de ani, fara armata.

c) - pensie anticipata partiala, la 60 de ani, adica oricand de acum inainte.
- diminuarea pensiei ested e 0,75% pentru fiecare luna de diminuare.
- in iulie 2020 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
- se va emite o noua decizie de pensionare pentru limita de varsta.