Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul CO dupa CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul CO dupa CM

Un salariat este in urmatoarea situatie:
-Salariu 1.10.2012 =2300 ron
-Din data de 2.10.2012 trece pe alt post cu salariu lunar de 1600 ron
-Concediu medical un an, 3.10.2012-30.09.2013,indemnizatie lunara cca.2800
-In data de 1.10.2013 revine la munca avand decizie de pensionare pe caz de boala gradul 3 si solicita continuare activitate cu program redus 4 ore/zi.Cu data de 1.10.2013 se aproba jumatate de norma ,salariul aferent normei reduse fiind de 800 ron.
-Angajatul solicita 20 zile concediu de odihna cu data de 2.10.2013.
Care este baza de calcul si cuantumul concediului de ohihna in acest caz?
Va multumesc
Potrivit art. 150 alin. (1) din Codul muncii, pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.

Art.150 alin. (2) C.mun. prevede ca, indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.

Asadar, pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei se calculeaza media zilnica a drepturilor cu caracter permanent mentionate din ultimele 3 luni anterioare celei in care se efectueaza concediul si se inmulteste cu numarul de zile de concediu.
Multumesc,textul de lege il cunosc, intrebarea este legata de cazul concret.

Ce drepturi salariale iau in calcul pe ultimele 3 luni care au fost cu concediu medical:
a)indemnizatia de concediu medical pe lunile iulie,august ,septembrie?
b)salariul de incadrare pe postul respectiv
c)daca concediul este din 2 oct si salariul s-a schimbat cu 1 oct intra si noul salariu in calculul mediei zilnice?
Se ia in calcul numai lunile iunie, iulie , august
Pentru iunie,iulie si august s-a platit concediu medical.
La calculul concediului de odihna se ia indemnizatia de concediu medical sau salariul de incadrare?Multumesc
Dar in cazul unui functionar public?
Se mai aplica prevederile din Codul Muncii ?
Exista alte prevederi legale privind modul de calcul al concediului de odihna pentru functionarii publici?