Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Sunt bolnav de cancer pulmonar cu metastaze osoase diagnosticat de 1 an si 2 luni si vreau sa stiu ce pensie pe caz de boala as putea primi, avand in vedere ca am 52 de ani si un stagiu de cotizare de aproximativ 34 de ani (inca sunt salariat). Va multumesc anticipat
Buna seara!
Pentru a putea face o estimare a pensiei pe care ar urma sa o primiti este nevoie de salariile si sporurile de care ati beneficiat in cei 34 de ani de cotizare.
Totodata, mai trebuie avut in vedere ca gradul de invaliditate il stabileste doar comisia de expertiza medicala.
Puteti sa intrati pe:
[ link extern ]
si daca aveti la indemana carnetul de munca (sau o copie), dupa ce va inregistrati pentru deschiderea unui cont, introduceti datele (salariile) din carnetul de munca si la final veti avea idee cam ce pensie ati putea primi. Nu este prea complicat.
Va doresc succes si Sanatate!
Multumesc pentru raspuns! Eu auzisem ca este o suma fixa de pensie! Dar m-am linistit!