Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Sotul meu, 39 ani, este bolnav de diabet tip I, insulinodependent de 4 ani.
Se poate pensiona pe caz de boala?
Ce venituri intra la calculul pensiei de boala?
Multumesc.
Pentru a putea beneficia acum de pensie de invaliditate cfm. Legii 19/2000, soţul dvs. trebuie să aibă un stagiu de cotizare în cadrul sistemului public de pensii de ce puţin 7 ani, corespunzător vârstei sale actuale de 39 de ani. Cu alte cuvinte, trebuie să aibă vechime în muncă pentru care s-a achitat contribuţia de asigurări sociale, de cel puţin 7 ani.
Pensia de invaliditate se va calcula :
- până la 01.04.2001 - din salariile brute şi sporurile permanente din carnetul său de muncă şi eventuale adeverinţe în completare;
- după 01.04.2001 - din salariile brute şi sporurile la care s-a reţinut CAS, declarate de angajatori în declaraţiile lunare nominale depuse la casa teritorială de pensii.
Pentru a obţine pensia de invaliditate, soţul dvs. trebuie să se prezinte la medicul curant, care îl va îndruma mai departe pentru a continua toate demersurile medicale necesare, până la etapa de expertiză medicală, în vederea obţinerii deciziei de încadrare în grad de invaliditate. Abia după obţinerea acestui document vă puteţi adresa casei de pensii pentru întocmirea dosarului de pensie de invaliditate.