Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Somatie pentru neplata CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Somatie pentru neplata CASS

Am primit o somatie din partea A.N.A.F, prin care sunt avertizat sa achit o suma restanta, care reprezinta contributii de asigurari sociale de sanatate datorate de persoanele care realizeza venituri din activitati independente.Aceasta somatie este insotita si de un titlu executoriu. Mentionez ca sunt persoana fizica autorizata si nu am obtinut venituri din aceasta activitate . In acelasi timp, am fost angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata la o alta societate comerciala, unde au fost platite contributii de asigurari sociale de sanatate.
Nu pot sa inteleg cum pot sa fiu obligat sa platesc aceste contributii de asigurari sociale de sanatate ,atata timp cat eu nu am obtinut venituri din activitati independente .
In calitate de PFA,daca nu ati realizat venituri nu datorati CASS ,decat daca ati fost impozitat la norma de venit(art.296^22 alin.(2) din Codul fiscal.