Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie non-profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie non-profit

buna ziua! as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu referire la conditiile de infiintare a unui non-profit. ma intereseaza in primul rand numarul minim de asociati necesar, actele necesare si taxele pe care ar urma sa le platesc si cele de care as fi scutita. multumesc anticipat! :justcuz:
Mulțumesc!
Va rugam frumos NU MAI DIFUZATI INFORMATII INCORECTE. Legislatia ONG a avut multe modificari in ultimii ani. NU SE MAI FACE ACT CONSTITUTIV ! DOAR STATUT ! NU MAI TREBUIE ATESTAT DE AVOCAT ! NU MAI EXISTA UN MIMIM LEGAL PT VALOAREA PATRIMONIULUI initial !!!

george-neagu a scris:

3. Dupa aceea va intalniti toti membrii fondatori pentru constituirea oficiala a asociatiei. Redactati statutul si actul constitutiv care trebuie atestate de un avocat.
4. Constituirea patrimoniului initial in valoare de minim un salariu minim brut pe economie care acum e de 800 lei,