Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... nu stiu cum sa procedez
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

nu stiu cum sa procedez

am fost retinut in romania in baza unui mandat european pentru un furt in germania pe care nu l -am savarsit eu ca nici nu am fost acolo am fost eliberat din germania dupa o luna si jumatate ei si au cerit scuze dar eu am fost dat afara de la serviciu unde castigam destul de bine as dori sa dau in judecata statul german pentru despagubiri si nu stiu cum sa procedez
Buna ziua,
Ati fost retinut in Romania si expulzat in Germania?
Asa inteleg.
Va trebui sa va adresati intai statului care a emis mandatul si sa solicitati daune. In situatia in care acel stat nu va plateste daunele abia apoi va puteti adresa CEDO.
Daca statul este Germania, ar fi bine sa contactati un avocat din acea tara care sa va reprezinte interesele.
Gabriel Klein Kiritescu