Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia partial anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia partial anticipata

Buna seara,
Tatal meu este pensionat anticipat ,depunandu si dosarul la data de 01.10.2008 la varsta de 62 ani si 2 luni.Pensia limita de varsta este de 64 si 6 luni. A avut 10 ani si 21 de zile grupa a II a adica: 7 ani si 9 luni cu 90% si 2 ani 3 luni si 21 zile cu 100%(rezultate din adeverintele depuse la dosar). Spor grupa a II a 2 ani si 3 luni
Numarul lunilor de anticipare de 52 luni din care 34 penalizat , de ce se scade 1 an si 6 luni daca are spor de grupa 2 ani si 3 luni?
Stagiu de cotizare 41 ani 5 luni si 16 zile din care 39ani 2 luni si 16 zile sector de stat (29 ani 10 luni si 27 zile conditii normale si 9 ani 3 luni si 11 zile grupa a II a) de ce daca din adeverinta reiese 10 ani si 21 zile de grupa a II a s a scazut din vechime 9 luni?
Deci la 29 ani 10 luni si 27 zile conditii normale se aduna 10 ani si 21 zile grupa a II a din adeverinte si 2 ani si 3 luni spor de 42 ani 2 luni si 16 zile asa ca penalizarea nu este de 0,15%.
Reducerea penalizarii este de 1 an 6 luni si nu 2 ani si 3 luni.
Mai am o singura intrebare :cand iese la pensie de limita de varsta? La 64 ani si 6 luni sau cu 2 ani si 3 luni mai devreme?
Pentru a primi un raspuns cat mai complet si corect, va rog sa precizati data nasterii tatalui dvs. si stagiul de cotizare realizat din care total stagiu realizat in grupa II, deci anterior datei de 01.04.2001, conform datelor inscrise in carnetul de munca si in adeverinte.
Daca adunati 29 ani, 10 luni si 27 zile cu 9 ani, 3 luni si 11 zile rezultatul nu va fi 39 ani, 2 luni si 16 zile.

Trebuia sa scrieti intai datele pe care vi le-am cerut eu si dupa aceea "concluziile" casei de pensii, conform deciziei de pensie.
Tatal dvs. are dreptul la un spor pentru perioada lucrata in grupa II de 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa.
Daca a depus dosarul in octombrie 2008, i s-a calculat si sporul conform O.U.G. nr. 100/2008. Precizati la care dintre sporuri va referiti.

In privinta perioadei lucrate in grupa: daca exista mentiuni in carnetul de munca ce se contrazic cu cele din adeverinte, prioritate au inscrierile din carnetul de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea