Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Revizie anuala la casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Revizie anuala la casa de marcat

Buna ziua!am o ii care luna noiembrie implineste 1an,am fost contactata de firma de la care am cumparat casa de marcat ca trebuie sa-mi fac revizuire la casa de marcat ca va trece anul si daca nu o fac ma vor amenda cei de la finante.Este adevarat?caci nu as dori sa fiu amendata,dar inca pe nimeni nu am auzit sa fie obligatorie.Multumesc pentru raspuns.
Nu este adevarat ca trebuie facuta revizia la casa de marcat ,anual . In contractul incheiat cu acea firma,referitor la asigurarea service in perioada de garantie si postgarantie, exista prevederi in sensul reviziei anuale ?. Daca sunt,atunci trebuie respectat contractul.
Conform cu prevederile HG 479/2003, art 106,107 :
[ link extern ]
ART. 106
(1) Unităţile care fac parte din reţeaua de service trebuie să aibă menţionată în
obiectul lor de activitate activitatea de service pentru aparate de marcat electronice
fiscale, cod CAEN 7250, şi să dispună de minimum 2 tehnicieni de service
specializaţi în domeniu.
(2) Distribuitorii autorizaţi sunt obligaţi ca, prin intermediul propriilor tehnicieni de
service sau al unităţilor de service acreditate, să asigure:
a) intervenţia promptă şi gratuită, la solicitarea organelor de control;
b) instalarea aparatului nou şi repunerea în funcţiune a aparatului defect ca urmare
a defectării memoriei fiscale, în termen de 72 de ore de la solicitarea utilizatorului;
c) instruirea utilizatorului, completarea cărţii de intervenţii a aparatului şi semnarea
declaraţiilor de instalare;
d) efectuarea cel puţin a unei verificări anuale a aparatelor de marcat electronice
fiscale şi îndeplinirea oricăror alte obligaţii ce revin unităţilor de service potrivit
ordonanţei de urgenţă şi prezentelor norme metodologice.

ART. 107
(1) Operaţiile prevăzute la art. 106 alin. (2) lit. b) - d) se fac gratuit în perioada de
garanţie, iar în perioada de postgaranţie contra cost, pe bază de contract încheiat de
utilizator cu unitatea de service acreditată.