Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Contract de service pentru casa de marcat
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Contract de service pentru casa de marcat

Buna seara.
Sunt PFA si am cumparat casa de marcat de la o firma cu care am incheiat si contractul de service.A expirat contractul cu aceasta firma.Primesc sms-uri de la aceasta firma cu acest text:pentru a preveni consecintele legale va rugam sa ne contactati.
Cum adica consecinte legale,ma poate obliga sa fac un alt contrct de service cu aceasta firma?
Legal sunt obligata sa fac contract de service pentru casa de marcat?
Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Va multumesc anticipat!

Conform legii, dupa expirarea garantiei este obligatorie incheierea unui contract de service cu o unitate autorizata. Lipsa unui contract de service este echivalenta cu lipsa casei de marcat.

Art. 107.- (4) Refuzul expres sau tacit al utilizatorului de a incheia contracte de service pentru perioada de postgarantie echivaleaza cu renuntarea voluntara la utilizarea acelui aparat de marcat electronic fiscal

Cititi va rog aceste informatii:

[ link extern ]
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Va rog sa-mi spuneti:sunt obligata sa inchei contractul de postgarantie cu aceasi firma ?
Da stimata doamna, sunteti obligata sa incheiati contract de postgarantie.
Iertati-ma nu am inteles,cu aceasi firma cu ,care am avut contrctul ?
Va multumesc foarte mult?
Sigur ca da, e de preferat cu aceeasi firma. De la ei ati achizitionat casa de marcat, nu-i asa?