Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor fara unul din mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor fara unul din mostenitori

As avea urmatoarea speta, cam incurcata zic eu:

1. In 1986, dupa moartea bunicului, bunica mea si 6 din cei 10 copii ai sai renunta doar la casa si terenul aferent acesteia in favoarea a 3 dintre copiii sai, sa zicem C1, C2, C3. Al 10-lea copil (C10) nu apare inscris niciunde pe certificatul de mostenitor, din cauza unei omisiuni a notarului... nu a observat nimeni pana astazi acest lucru.
2. In iunie 1996 moare bunica
3. In iulie 1996 este emis titlul de proprietate pe numele bunicii, la defunct fiind trecut bunicul.
4. Pe titlu figureaza, in afara de casa cu pricina si terenul eferent acesteia, alte terenuri (arabil, vii) date de bunica spre folosinta catre 5 copii (C1, C2, C3, C4, C5) dintre cei 10. Restul (C6 pana la C10) au avut spre folosinta alte terenuri, in mod sigur au obtinut titluri pt acestea, acestia din urma neavand niciun drept (moral vorbind) la aceste terenuri de pe titlul cu pricina.

Nu exista neintelegeri intre cei 10 copii ai bunicii, mai bine zis intre cei care mai sunt in viata si mostenitorii celor care au murit....

Ce e de facut pentru ca fiecare dintre copiii bunicii C1 pana la C5 sa obtina act de proprietate, fiecare pe "bucata" lui, cu costuri minime?
madina71, utilizator
Merg la notar si dezbat succesiunea cu partaj.