avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor fara unul din mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor fara unul din mostenitori

As avea urmatoarea speta, cam incurcata zic eu:

1. In 1986, dupa moartea bunicului, bunica mea si 6 din cei 10 copii ai sai renunta doar la casa si terenul aferent acesteia in favoarea a 3 dintre copiii sai, sa zicem C1, C2, C3. Al 10-lea copil (C10) nu apare inscris niciunde pe certificatul de mostenitor, din cauza unei omisiuni a notarului... nu a observat nimeni pana astazi acest lucru.
2. In iunie 1996 moare bunica
3. In iulie 1996 este emis titlul de proprietate pe numele bunicii, la defunct fiind trecut bunicul.
4. Pe titlu figureaza, in afara de casa cu pricina si terenul eferent acesteia, alte terenuri (arabil, vii) date de bunica spre folosinta catre 5 copii (C1, C2, C3, C4, C5) dintre cei 10. Restul (C6 pana la C10) au avut spre folosinta alte terenuri, in mod sigur au obtinut titluri pt acestea, acestia din urma neavand niciun drept (moral vorbind) la aceste terenuri de pe titlul cu pricina.

Nu exista neintelegeri intre cei 10 copii ai bunicii, mai bine zis intre cei care mai sunt in viata si mostenitorii celor care au murit....

Ce e de facut pentru ca fiecare dintre copiii bunicii C1 pana la C5 sa obtina act de proprietate, fiecare pe "bucata" lui, cu costuri minime?
Ultima modificare: Marți, 22 Octombrie 2013
madina71, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:39, 23 Octombrie 2013
Merg la notar si dezbat succesiunea cu partaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune teren arabil extravilan capricorn26 capricorn26 Bună ziua. Vă solict sprijin pentru clarificarea unei probleme legate de succesiune. Speța concretă: În anul 1998, în baza Titlului de ... (vezi toată discuția)
Mostenire georgells georgells Subiect: Mostenire Bunicii mei au avut 10 copii -1. T..... in viata are 5 copii- -2. I.......in viata are 5 copii -3.M......decedat are 5 ... (vezi toată discuția)
Reprezentare succesorală după vechiul cod civil Nikkal Nikkal Bună ziua. M-am lovit de următoarea speță legată de reprezentarea succesorală și vreau să vă cer părerea și vouă.Toate evenimentele din speță ... (vezi toată discuția)