Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Practica la un avocat (student in anul IV)
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Practica la un avocat (student in anul IV)

Sunt in anul patru la drept. Urmeaza o perioada de practica la un cabinet de avocatura. Ce conditii trebuiesc indeplinite? Multumesc si o zi buna
Parerea mea e ca nu pui problema cum trebuie.
Dar cum s-o pun? Il platesc eu sau ma plateste cel la CARE FAC PRACTICA? Asa e bine?
SIE a scris:

Dar cum s-o pun? Il platesc eu sau ma plateste cel la CARE FAC PRACTICA? Asa e bine?

Avand in vedere ca forumul acesta e frecventat si de avocati, o intrebare pusa cum trebuie iti poate oferi sansa unei oferte de a face practica intr-un cabinet si, daca faci impresie buna acolo, sansa de a ramane sa lucrezi si dupa absolvire.
Eu cred ca ar trebui sa dai impresia ca iti doresti sa faci practica intr-un cabinet de avocatura si nu doar sa indeplinesti o formalitate ceruta de programa universitara.
In other words, do it like you mean it!

P.S. Nu cred ca se pune problema sa dai bani ca sa faci practica dar nici sa nu te astepti sa fii platit(a).
Un raspuns romantic.Teoria ca teoria dar practica ne omoara. O zi buna!
Tine de tine sa incerci macar sa pui teoria romantica in practica.
Dar probabil ca problema cea mai mare e ca "nu-s muieti posmagii".
Eu ti-am zis de la bun inceput ca pui problema gresit.
To each his own...