avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Practica la un avocat (student in anul IV)
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Practica la un avocat (student in anul IV)

Sunt in anul patru la drept. Urmeaza o perioada de practica la un cabinet de avocatura. Ce conditii trebuiesc indeplinite? Multumesc si o zi buna
Cel mai recent răspuns: RoloTomassi , utilizator 18:25, 25 Octombrie 2013
Parerea mea e ca nu pui problema cum trebuie.
Dar cum s-o pun? Il platesc eu sau ma plateste cel la CARE FAC PRACTICA? Asa e bine?
SIE a scris:

Dar cum s-o pun? Il platesc eu sau ma plateste cel la CARE FAC PRACTICA? Asa e bine?


Avand in vedere ca forumul acesta e frecventat si de avocati, o intrebare pusa cum trebuie iti poate oferi sansa unei oferte de a face practica intr-un cabinet si, daca faci impresie buna acolo, sansa de a ramane sa lucrezi si dupa absolvire.
Eu cred ca ar trebui sa dai impresia ca iti doresti sa faci practica intr-un cabinet de avocatura si nu doar sa indeplinesti o formalitate ceruta de programa universitara.
In other words, do it like you mean it!

P.S. Nu cred ca se pune problema sa dai bani ca sa faci practica dar nici sa nu te astepti sa fii platit(a).
Un raspuns romantic.Teoria ca teoria dar practica ne omoara. O zi buna!
Tine de tine sa incerci macar sa pui teoria romantica in practica.
Dar probabil ca problema cea mai mare e ca "nu-s muieti posmagii".
Eu ti-am zis de la bun inceput ca pui problema gresit.
To each his own...

Alte discuții în legătură

Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza căror legi în cazul purtării unui tricou cu mesaj explicit "mu*e psd" moncler moncler buna ziua! As dori sa stiu ce sanctiuni risc si in baza caror legi in cazul purtarii unui tricou cu mesaj explicit \"mu*e psd\" (cenzurat aici pentru a nu fi ... (vezi toată discuția)
Job in domeniul juridic catalyna_pavel catalyna_pavel Cum pot obtine un job in cadrul unui cabinet/societati de avocatura? Mentionez ca sunt studenta la Drept, anul 2 (a doua facultate) si imi doresc foarte mult ... (vezi toată discuția)
Am terminat dreptul, ce profesie credeti ca ar fi mai rentabila / accesibila? Ioan-Liviu L. Ioan-Liviu L. In legatura cu profesia pe care o poate urma un proaspat licentiat in Drept. Ce ar fi mai accesibil , mai ... rentabil... ? Imi plce mult avocatura dar stiu ... (vezi toată discuția)