Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

buna ziua.
stiu ca pentru a iesi la pensie anticipat fara penalizare am nevoie de o vechime de 39 ani si doua luni.
am efectiv lucrati 38 ani 4 luni.
intrebarea este daca la pensionarea anticipata se ia in considerare sporul de grupa I
sau numai la pensionarea ptr limita de varsta? daca s-ar lua in considerare as depasi pragul de 39 ani si 2 luni .
Da, se ia in calcul si sporul grupei I (trebuie sa aveti cel putin 5 ani de grupa pentru a vi se acorda spor)
nu am decat 4 ani, tocmai de aceea as vrea sa stiu daca din acesti ani de grupa mi se poate adauga la anii efectiv lucrati pentru a intruni conditia de 39 ani si 2 luni
Nu se ia in calcul sporul pt acei 4 ani (trebuia sa aveti cel putin 5 ani de grupa)
cred ca este o neconcordanta intre acest raspuns si ce am mai citit la alte intrebari.
va rog sa-mi raspundeti la intrebarea : sporul de grupa se adauga la stagiul efectiv ptr a intruni stagiul complet in vederea obtinerii pensiei anticipate fara penalizare?
imi lipsesc aprox 2 ani ptr a avea stagiul complet dar am spor de grupa 3 ani
se aduna 37 munciti cu 3 de grupa? multumesc.
Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.

Asadar,daca aveti cel putin 5 ani intr-o grupa superioara de munca,beneficiati de stagiu aferent.