avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

buna ziua.
stiu ca pentru a iesi la pensie anticipat fara penalizare am nevoie de o vechime de 39 ani si doua luni.
am efectiv lucrati 38 ani 4 luni.
intrebarea este daca la pensionarea anticipata se ia in considerare sporul de grupa I
sau numai la pensionarea ptr limita de varsta? daca s-ar lua in considerare as depasi pragul de 39 ani si 2 luni .
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:26, 29 Octombrie 2013
Da, se ia in calcul si sporul grupei I (trebuie sa aveti cel putin 5 ani de grupa pentru a vi se acorda spor)
nu am decat 4 ani, tocmai de aceea as vrea sa stiu daca din acesti ani de grupa mi se poate adauga la anii efectiv lucrati pentru a intruni conditia de 39 ani si 2 luni
Nu se ia in calcul sporul pt acei 4 ani (trebuia sa aveti cel putin 5 ani de grupa)
cred ca este o neconcordanta intre acest raspuns si ce am mai citit la alte intrebari.
va rog sa-mi raspundeti la intrebarea : sporul de grupa se adauga la stagiul efectiv ptr a intruni stagiul complet in vederea obtinerii pensiei anticipate fara penalizare?
imi lipsesc aprox 2 ani ptr a avea stagiul complet dar am spor de grupa 3 ani
se aduna 37 munciti cu 3 de grupa? multumesc.
Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.

Asadar,daca aveti cel putin 5 ani intr-o grupa superioara de munca,beneficiati de stagiu aferent.

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata anaduzsardi anaduzsardi buna ziua, sunt nascuta in iulie 1958 siam 37 ani efectiv munciti, si un spor de gr I de munca evidentiat in carnetul de munca si in adeverinte de 3ani ... (vezi toată discuția)
Stagiul complet de cotizare si sporul de grupa anaduzsardi anaduzsardi buna ziua! as dori sa aflu daca sporul de grupa se aduna la stagiul de cotizare ptr a obtine stagiul complet. data nasterii : iulie 1958 vechime in prezent: ... (vezi toată discuția)
Pensie euvictoria euvictoria Sunt nascuta in octombrie 1959 . Lucrez ca educatoare din 1978 si vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. In perioada 1 sept 1978-31 ... (vezi toată discuția)