Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

buna ziua,
sunt nascuta in iulie 1958 siam 37 ani efectiv munciti, si un spor de gr I de munca evidentiat in carnetul de munca si in adeverinte de 3ani 6luni
as dori sa stiu daca acest spor se adauga la anii muncici efectiv, ptr a indeplini conditia de 39 ani si 2 luniptr pensionare anticipata
va multumesc
Daca aveti 3 ani si 6 luni spor de grupa, inseamna ca ati lucrat 7 ani in grupa I-a in procent de 100%.In aceste conditii,perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 6 luni intra in totalul celor 39 de ani si 2 luni de cotizare pentru pensie anticipata fara penalizare.
de fapt am lucrat mai multi ani cu 80% in gr I dar sporul este cel mentionat 3ani si 6 luni
sa inteleg ca vechimea ptr pensie va fi 37ani+3ani ?
va multumesc mult ptr raspuns.
Sporul de grupa care acum se numeste perioada suplimentara la vechimea in munca,intra in stagiul complet cat si in cel total de cotizare.