avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna seara,
sunt nascuta in 07.1958 am realizat un stagiu de cotizare de 39 ani si in plus am dobandit un spor de gr I si a II a de 4 ani si 3 luni.
v-as ruga sa-mi spuneti daca ma pot pensiona ptr limita de varsta cu sporul de grupa
(eventual cu o oarecare penalizare) sau trebuie sa solicit pensie anticipata
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:48, 4 Ianuarie 2015
Puteti sa va deschideti dreptul la acest moment la pensie anticipata(fara penalizare).
Pentru a va spune cand va incadrati la limita de varsta,trebuie sa precizati:
-Ani si luni in grupa -I-a
-Ani si luni in grupa II-a
-Procentul.
buna ziua,
va multumesc pentru raspuns. in ceea ce priveste anii lucrati in gr sunt asa:
3ani 6 luni munciti in gr a II a cu 50%
16 ani munciti intr-o intreprindere miniera gr I cu dif procente (50%80%) in functie de locul de munca pe care l-am avut
din acesti ani munciti cu dif procente a rezultat un spor de grupa de 4ani si 3 luni.
pensionarea ptr limita de varsta cu grupa, mi-ar permite sa lucrez in continuare, pe cand anticipata nu.
va multumesc pentru raspunsurile dvs.
Din cele postate(stagiu aferent)se intelege ca pensia de limita de varsta este la 57 de ani si 2 luni(septembrie 2015).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata maria_trailescu maria_trailescu buna ziua. stiu ca pentru a iesi la pensie anticipat fara penalizare am nevoie de o vechime de 39 ani si doua luni. am efectiv lucrati 38 ani 4 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata anaduzsardi anaduzsardi buna ziua, sunt nascuta in iulie 1958 siam 37 ani efectiv munciti, si un spor de gr I de munca evidentiat in carnetul de munca si in adeverinte de 3ani ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala oncescu1962 oncescu1962 Buna ziua, Ma numesc Oncescu Lenuta , m-am nascut la data de 12.05.1962, am lucrat la CFR CALATORI in perioada 1980-2003 si am stagiul de cotizare 32 ani din ... (vezi toată discuția)