Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariat cu timp partial de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariat cu timp partial de munca

Un salariat cu timp partial de munca (2 sau 3 ore), cu un salar de 300 lei, cu un copil in intretinere, beneficiaza de deduceri personale normale de 350 lei?
Art. 56 C.fisc.:
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

Norme metodologice:
88. Deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală se acordă pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază, în limita venitului realizat.
..

In speta, chiar daca are c.i.m. cu timp de munca partial si daca are functia de baza la acest angajator atunci va beneficia de deducerea personala.