Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii deduceri suplimentare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

deduceri suplimentare

la un contract partial de 2,4 ore se aplica deducerea suplimentara?
va rog daca puteti sa imi raspundeti
va multumesc
Se poate aplica deducerea suplimentara la un c..m. cu timp partial , numai daca locul de munca respectiv este locul unde persoana are functia de baza asa um prevede Codul Fiscal la art.56 alin.1 sau la pct.88 din Normele de aplicare ale Codului Fiscal..

Art. 56 Deducere personală
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
.....

Norme de aplicare a Codului Fiscal
88. Deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală se acordă pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază, în limita venitului realizat.
....
multumesc mult