Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragerea din SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragerea din SRL

buna ziua,am si eu o problema...un strain a deschis un srl,eu sunt administrator si ptr.srl am facut un contract de comodament pe o camera la parinti mei,problema e ca strainul a plecat,nu cred ca se mai intoarce;intrebarea mea este cum fac sa ma retrag din functia de administrator si sa inchei acel contract de comodament ca sa nu mai aibe nici o legatura cu acel srl...sau daca nu se poate face nimic ce efecte poate avea?!
Buna ziua,
Nu vreau sa va sperii dar, trebuie sa stiti ca administratorul unei societati raspunde penal pentru neplata de catre societate a impozitelor catre stat. Problema este ca administratorul nu se poate retrage din functie, el este numit si totodata revocat de catre asociatul unic, in cazul dvs, asociatul strain. Sediul social iarasi nu se poate muta la o alta adresa, decat in baza deciziei asociatului unic. Totusi, puteti depune la registrul comertului o adresa prin care demisionati din functia de administrator, pentru a avea o oarecare dovada ca nu mai reprezentati societatea, dar dvs tot veti figura ca administrator, iar in privinta sediului social nu puteti face nimic, el va ramane la adresa actuala chiar si dupa expirarea contractului de comodat.
Va stau la dispozitie cu alte lamuriri.