Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila linie de credit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila linie de credit

O SC a contractat o linie de credit.Este prima luna cind am un extras de cont aferent acestea si nu sint sigura daca am gindit bine operatiunile ce se deruleaza prin conturi af acestei linii de credit.
Am gindit astfel si am intocmit NC:
-acordare linie credit( pt 1 an,am considerat ca e pe termen scurt),incasarea in contul curent: 5121.6=5191=50000 ron(mai are si alte conturi deschise la alte banci de aceea am dat analitic 5121.6)
-581=5311=900 depunere din casa la caseria bancii
-5121.6=581=900 incasarea in contul curent
-5121.5=5121.6=900 incasarea din contul curent in contul liniei de credit=900
-% =5121.5=900
666 =305-dobinzi
627 =207 comisioane
? =388 pe extras este specificat credit,dobinda si comision
In ce cont contabil trebuie sa evidentiez suma de 388 ron si nu sint sigura daca am gindit operatiunile corec,va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat pt ajutorul Dv.

linia de credit nu se inchide la finele zilei cu retragere suma ramas in cont si se redeschide a doua zi cu tragere suma?daca este asa:
5121 cont curent=5191 linia de credit la inceput zi
orice operatiune pe care o faceti,o faceti din contul curent,respectiv plata comision,plata dobinda,retragere numerar lpata furnizori,etc
627=5121
666=5121
581=5121 sau 5121=581
iar la finele zilei soldul care ramine il ia banca ca si o rambursare de linie,pina a doua zi
5191=5121
soldul curent este zero la finele zilei iar in soldul lui 5191 in balanta veti avea suma consumata de societate.