Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot beneficia de indemnzatie pt cresterea copilului?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot beneficia de indemnzatie pt cresterea copilului?

buna am si eu o intrebare,sunt insarcinata in 10saptamani si nu stiu daca pot beneficia de indemnizatie in urmatoarea situatie:in sept.2008s-a terminat cic pana la 3ani,am avut preaviz,apoi somaj pt ca firma a dat faliment pana la data intoarcerii mele la servici,apoi in 6 noiembrie,m-am angajat la o firma si am schimbat somajul in 30%,care e valabil pana in 4aprilie2009,iar in data de 15 ianuarie s-a incetat contractul de munca la firma respectiva,nu am mai lucrat pana in data de17 feb.2009,iar conractul de munca e facut din data de 6martie2009,intrebarea mea e daca mai e valabil somajul de30% si daca se ia in considerare la calcularea celor 12 luni inainea nasterii copilului.data nasterii copilului ar fi 20oct.2009.cei 30% se considera venit?va rog un raspuns cat mai repede si am uiat sa va mai spun ca luna aceasta nu am mai primit cei 30%,sa fie din cauza ca nu am mai lucrat sau trebuie sa merg eu la somaj sa duc adevarinta care sa ateste ca sunt angajata?cu stima daridannah.va multumesc.
Pentru a primi CIC trebuie ca in cele 12 luni anterioare nasterii sa fi platit impozit pe venitul profesional. In cele 12 luni se includ anumite perioade asilimate, intre care somajul. Mare atentie la intreruperi (n-am inteles din mesajul dvs cat n-ati lucrat nefiind nici in somaj), ele pot depasi jumatate din nr de zile lucratoare pe luna o singura data.