avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de tata in inchisoare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de tata in inchisoare

Buna seara,sora mea este casatorita si are 2 fetite minore,tatal fetitelor nu isi indeplineste indatoririle de tata fiind mereu plecat de acasa nu a lucrat niciodata si in prezent este in inchisoare in Germania desi nu este pt prima data a mai fost inchis acum un an circa si in Romania.
As vrea sa stiu ce poate face sora mea pt a obtine custodia feteleor dar mai presus de toate prin ce modalitate ea poate sa iasa cu fetele din tara pt ca eu in prezent stabilita in Italia as vrea sa o aduc aici la mine pt ca in Romania se descurca foarte greu sta cu fetele in casa batraneasca a mamei traiesc din alocatia fetelor 80 de lei fetita mai mare are probleme de sanatate cu plamanii conditiile la tara sunt precare fetita este alergica la mucegai si la praf,eu am ajutato cu bani de foarte multe ori doar ca trebuia mereu sa ii trimit fara sa stie tatal fetitelor ca de stia se intorcea acasa si pana nu se terminau banii nu pleca de acolo de fetite nici nu ii pasa.
Va rog mult de tot ajutatine cu un sfat eu am posibilitatea de a le oferi fetitelor un trai decent si linistit asa cum merita orice copil din lumea asta.
Am intrebat la o avocata si a zis ca procedurile de divort sunt foarte lungi si complicate chiar daca el este un delicvent si nu isi asuma responsabilitatile de tata .Nu stiu cum sa procedez.
Puteti divorta si sa obtineti autoritate parinteasca exclusiva.
Procesul poate fi de durata si exista multe posibile complicatii.
Mergeti la avocat sa va redacteze actiunea si apoi mergeti singura la proces.
Instanta va intelege ceea ce vreti daca va redacteaza avocatul actiunea.
Nu stiun cu autoritatea, sun putine informatii si nici mama nu prea pare capabila sa aiba grija de copii. Sunt sanse putine sa obtina autoritate exclusiva un parinte care creste copiii in mediu impropriu, nu are venit ba mai mult, are nevoie de ajutorul primit de copii pentru a se intretine si pe sine... Slabe sanse..

Cat despre divort, asa e, dureaza mai mult mai ales ca sotul e in alta tara unde trebuie citat.
Doamna avocat AVlil va multumesc pt atentia acordata dar nu va pot permite sa spuneti ca sora mea este incapabila sa aiba grija de copii,in primul rand nu poate merge la munca pt ca fetele nu au cu cine sta si in al doilea rand cu tatal lor nu se poate ajunge la nici un fel de intelegere,fetele nu mor de foame pt ca eu le-am ajutat de foarte multe ori si o fac si o voi face mereu pt ca sunt doi copii nevinovati si merita sa aiba o copilarie linistita si senina.
Domnul lasco va multumesc dar autoritatea exclusiva se obtine doar prin divort sau se poate obtine si fara sa divorteze,intreb asta pt a sti daca exista vreo modalitate mai simpla.
Nu exista cale simpla, toate caile duc la instanta mai ales ca omul nu e de inteles.
Acuma..conteaza ce actiune promovati in instanta- divort cu tot tacamul- autoritatea parinteasca exclusiva, pensie, etc sau numai suplinirea acordului tatalui pt ca fetele sa iasa din tara catre dvs. Puteti sa depuneti ambele cereri ca nu se exclud.
Puteti cere si autoritate parinteasca exercitata in comun, iar locuinta copiilor la dvs in Italia impreuna cu mama lor.
Cunoasteti unde e tatal, in ce penitenciar ? Ar trebui sa aflati pt a-l cita. Ii puteti scrie pt a-i cere acordul pt fete, poate va raspunde , veti avea dovada ca nu e de acord, poate mai scrie si-o picanterie, va ajuta in instanta.

Alte discuții în legătură

Probleme in famile zendaprecup zendaprecup Buna seara Am o fetita de 10 ani cu concubinul meu Care nea parasit acus un an de zile lasandu-ma inchirie cu fetita noastra iar eu fara.serviciu. ... (vezi toată discuția)
Tata decazut din drepturi florindum71 florindum71 singurul lucru pe care l-a facut un tata pentru fiica lui, nascuta in italia, acum 13 ani a fost ca este trecut in certificatul de nastere. nu o cunoaste nici ... (vezi toată discuția)
Lntrebare iesire din tara minor din concubinaj paulet233 paulet233 Buna ziua ma numesc Elena am si eu o intrebare fiica mea a trait in concubinaj si a rezultat o fetita de 3 ani ele si tatal au rezidenta in italia, au plecat ... (vezi toată discuția)