Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Club sportiv moto
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Club sportiv moto

Buna !
Va rog sa ma ajutati intr o problema!!!!
Pot infiinta club sportiv moto ca SC?
Care este minimul de membri pt. un club sportiv, nu asociatie!?
Care sunt actele si pasii pt infiintarea unui club sportiv?
Multumesc!
Informatii la adresa [ link extern ]

Cititi art. 31 si 32 din legea 69 din 28 aprilie 2000 (*actualizata*) a educatiei fizice si sportului la adresa [ link extern ]
Nu exista ca forma juridica distincta ”clubul sportiv”. Este doar o calitate care poate fi recunoscuta unuor categorii de persoane juridice, si anume trei: institutii publice; asociatii functionand pe OG 26 / 2000 ; societati care functioneaza pe baza Legii 31 / 1990.
Cerintele suplimentare din Legea 69 / 2000 nu privesc numar de membri, ci doar relativ la scop, obiective, insemne, mentionarea ramurilor de sport si disciplinelor sportive si alte asemenea. De studiat Legea 69 / 2000 si Regulamentul ei de aplicare, si legislatia specifica formei juridice dorite - Legea 31 / 1990 si respectiv OG 26 / 2000