Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Si pensionar si salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Si pensionar si salariat

Buna dimineata.As dori sa stiu o informatie referitoare la un salariat, msau un pensionar din domeniul bugetar,pentru ca in domeniul privat nu sunt probleme, cat trebuie sa aibe un bugetar salariu desi este pensionat , sa nu depaseasca cat.....sa poata lucra in continuare? de exemplu un invatator.....este pensionar si lucreaza in continuare ...veniturile cumulate nu trebuie sa depaseasca cat?
Poate lucra pana il lasa puterile .
si totusi , el poate pleca din societatea respectiva , atunci cand doreste, sau ....adica sefii mari nu-i pot grabi plecarea? ma framanta o chestie si anume, se lauda ca , numeni nu-i poate lua locul,...ca nimeni nui poate spune cand sa plece , decat atunci cand doreste, ne sfideaza pur si simplu....nu este corect, nu este corect.....

nu are studii de specialitae si totusi nu se poate ca unii cu studii medii si cu pensie sa ramana in servici, la spatii verzi.....ar mai lucra oare?

Cornel Vasile, Consilier juridic