Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal combustibil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal combustibil

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti si mie daca o firma (microintreprindere) care alimenteaza combustibil trebuie sa inregistreze bonurile fiscale ca si cumparari (ct 401 Furnizori) sau le poate opera direct in registrul de casa pe cheltuieli (ct 6022 Cheltuieli cu combustibilul)? Firma nu este platitoare de TVA!
Va multumesc!
Goguvoinicu, utilizator
Firma nefiind platitoare de tva,puteti inregistra bonurile direct in registrul de casa, pe cheltuieli. Atentie insa la deductibilitatea acestor cheltuieli. Daca nu utilizati autoturismul in exclusivitate pentru activitatea economica(nu intocmiti foi de parcurs),este deductibila doar 50%din valoarea combustibilului,
Autovehicolul este un microbuz de transpot calatori si este utilizat numai in activitatea economica conform codului CAEN al societatii! Si deci nu se intocmesc foi de parcurs pentru cursele efectuate???
Va multumesc!
Eu am mentionat ca nu se intocmesc foi de parcurs, pentru autoturismele care nu sunt utilizate exclusiv pentru activitatea economica,deductibilitatea cheltuielilor cu combustibilii fiind de 50%. In cazul dvs.este obligatorie folosirea foilor de parcurs,necesare printre altele si pentru stabilirea consumului de combustibili.