Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de stagiu (6luni) pentru absolventii de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de stagiu (6luni) pentru absolventii de invatamant superior dupa debutul in profesie

Buna ziua,

Am rugamintea sa imi spuneti :
1) daca perioada de stagiu (conform art. 31 alin. 5 din legea nr. 40/2011- "pentru absolventii de invatamant superior primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu") se stipuleaza in contractul individual de munca, in cazul in care salariatul se afla in aceasta situatie;
2) in cazul unui absolvent de invatamant superior care lucreaza pentru prima data dupa finalizarea studiilor perioada de proba pentru functia de executie ramane tot maxim 90 zile ?
3) pe durata/la sfarsitul perioadei de proba (max. 90 zile) salariatul poate cere incetarea CIM fara a respecta perioada de preaviz?

Multumesc anticipat,
Alexandra
alexa_axy, utilizator
Buna ziua !
1. Perioada de stagiu nu se stipuleaza in contractul individual de munca dar la sfarsitul perioadei de stagiu, angajatorul elibereaza obligatoriu o adeverinta, care este vizata de inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala de competenta acesta isi are sediul.
2. Perioada de proba depinde de perioada pentru care e semnat contractul individual de munca dupa cum urmeaza :
Pentru contractul individual de munca semnat pe perioada nedeterminata perioada de proba este de 90 zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 zile calendaristice pentru functiile de conducere .
Salariatul încadrat cu contract individual de muncă pe durată determinată poate fi supus unei perioade de probă, care nu va depăşi:
a) 5 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mică de 3 luni;
b) 15 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă cuprinsă între 3 şi 6 luni;
c) 30 de zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni;
d) 45 de zile lucrătoare în cazul salariaţilor încadraţi în funcţii de conducere, pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni.
3. Da, pe perioada de proba atat angajatorul cat si angajatul poate inceta contractul individual de munca printr-o notificare scrisa fara a fi necesara motivarea acesteia fara a respecta perioada de preaviz .
@ alexa_axy
1) daca perioada de stagiu (conform art. 31 alin. 5 din legea nr. 40/2011- "pentru absolventii de invatamant superior primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu") se stipuleaza in contractul individual de munca, in cazul in care salariatul se afla in aceasta situatie;
Perioada de stagiu poate fi inclusa in durata c.i.m. , nedeterminata sau determinata. perioada de stagiu constituie vechime in munca.

2) in cazul unui absolvent de invatamant superior care lucreaza pentru prima data dupa finalizarea studiilor perioada de proba pentru functia de executie ramane tot maxim 90 zile ?
Durata perioadei de proba variaza in functie de durata c.i.m. incheiat. codul muncii stabileste durata maxima , astfel ca, partile pot negocia o durata mai mica a acesteia.

Salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.

3) pe durata/la sfarsitul perioadei de proba (max. 90 zile) salariatul poate cere incetarea CIM fara a respecta perioada de preaviz?

In acest caz, devin incidente prevederile art.31 alin.3 C.mun.
Daca incetarea este solicitata de catre angajat, atunci acesta nu va putea beneficia de somaj.
Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.

O zi placuta,
Alexandra