Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil pana la 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil pana la 2 ani

buna ziua as dori ca sa stiu daca nu lucrez,si platesc cartea de munca in continuare fara sa am intrerupere ,pot beneficia de concediu de crestere copil pana la doi ani si de indemnizatie,daca da va rog sa imi spuneti cam ce si unde ar trebui sa platesc pentru a beneficia de aceasta,va multumesc si astept raspuns.,o zii buna
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.