Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am calcat un caine cu masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am calcat un caine cu masina

Intr-o seara am trecut printr-un sat si din pacate am calcat un caine care a sarit in fata masinii grabindu-se sa ajunga acasa.
Cainele s-a ridicat si s-a dus singur pana in curtea casei unde dupa aproximativ doua minute a decedat.
In timpul acesta copii ei de aproximativ 8 si 14 ani, plangeau si urlau ca i-am omorat cainele.
A sosit 'gazda casei' apoi si Politia.
Problema e ca domnul nu a vrut sa recunoasca ca ii apartine cainele desi, a zis ca ei ii dau de mancare si copii plangeau si urlau ca este cainele lor. Nu a lasat nici ca Politia sa vorbeasca cu copiii sau cu mama lor, desi ea era acasa pe timpul accidentului.
Sa nu ma intelegeti gresit, imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat dar responsabilitatea lui a fost ca sa-si tina cainele inchis. Asa ca e responsabilitatea lui sa-mi repare masina.
Este numai vina lui ca a trebuit sa trec si eu si familia lui peste o trauma de genul acesta.
Multumesc anticipat.

Si responsabilitatea dumneavoastra era sa conduceti atent. In locul cainelui putea fi un copil... si ei au tendinta sa sara in drum de te miri unde.Numai dumneavoastra sunteti vinovat (moral) pentru trauma prin care ati fost nevoit sa treceti dumneavoastra si familia dumneavoastra.Si copilul care era atasat de caine fiti convins ca a fost traumatizat emotional.
Nu o sa va repare masina si nici nu aveti cum sa-l obligati legal...pentru ca nici legal, nici moral nu are aceasta responsabilitate.
Daca va deplasati cu viteza prevazuta pentru localitate aveati posibilitatea sa evitati evenimentul
DahliaNoir a scris:

Si responsabilitatea dumneavoastra era sa conduceti atent. In locul cainelui putea fi un copil... si ei au tendinta sa sara in drum de te miri unde.Numai dumneavoastra sunteti vinovat (moral) pentru trauma prin care ati fost nevoit sa treceti dumneavoastra si familia dumneavoastra.Si copilul care era atasat de caine fiti convins ca a fost traumatizat emotional.
Nu o sa va repare masina si nici nu aveti cum sa-l obligati legal...pentru ca nici legal, nici moral nu are aceasta responsabilitate.

ați uitat să-i spuneți că dacă stătea acasă nu se producea accidentul sau că dacă e bogat și-și permite să aibă mașină atunci n-are decât să sufere.

ynocentta a scris:
Daca va deplasati cu viteza prevazuta pentru localitate aveati posibilitatea sa evitati evenimentul

erați cu aparatul radar după colț și știți că avea viteză?

th3dj, ce a menționat agentul de poliție în procesul verbal?
Daca ati fi fost dvs. corect si ati fi condus in limita vitezei din localitate, nu ati fi omorat cainele , cel miult il raneati usor. Si...stiti si continuarea povestii , adica ce s-a intamplat cu cainele pentru ca erati interesat de starea masinii dvs, nu de starea cainelui sau a acelor copii care-l iubeau.
Pretentia dvs. nu este legala , iar de moralitate..ce sa mai pomenim in acest caz...
CRM2013 a scris:

Daca ati fi fost dvs. corect si ati fi condus in limita vitezei din localitate, nu ati fi omorat cainele , cel miult il raneati usor. Si...stiti si continuarea povestii , adica ce s-a intamplat cu cainele pentru ca erati interesat de starea masinii dvs, nu de starea cainelui sau a acelor copii care-l iubeau.
Pretentia dvs. nu este legala , iar de moralitate..ce sa mai pomenim in acest caz...

deci dacă trecea peste câine cu ambele roți (față/spate) la 25 km/h, câinele nu murea?

erați și dumneavoastră cu aparatul radar pe acolo?