Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Muscata de caine.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Muscata de caine.

Buna ziua!
Am detinut la mine pe proprietate un caine , ciobanesc de Asia centrala.
Anul trecut fiind plecat din tara sa ocupat de caine concubina mea, care are aceiasi adresa ca si mine.
Din nefericire cainele a scapat noaptea din tarcul in care era tinut, a iesit pe strada si a muscat o femeie.
Femeia respectiva a necesitat spitalizare intre 18-20 de zile .
Imediat dupa ce sa intamplat nefericitul eveniment politia sa deplasat la domiciliul meu, intocmind proces verbal de constatare .
Depasita de situatie si fiind pusa presiune pe ea a acceptat verbal sa cedeze cainele la un adapost fiindui comunicat ca este doar ceva temporar.
A platit suma de 800 lei si ii sa spus verbal ca poate lua cainele inapoi oricand.
A doua zi cand am sunat la adapost mi sa spus ca cainele a fost eutanasiat.
Repet concubina mea nu a semnat nimic in acest sens nici nu ii sa comunicat verbal ca cainele va fi eutanasiat.
Pe provesul verbal ea a fost trecuta ca fiind proprietarul cainelui.
Intre timp am revenit in tara, am fost chemat la politie unde am discutat cu victima.
Dansa are pretentii materiale de la mine de 4000 € in caz contrar va deschide proces pe cale civila.
Nu mi se pare corect ca atunci cand mi-a fost eutanasiat cainele sa nu ma intrebe nimeni nimic iar acuma sa fiu pus la plata.
Ce pot face in situatia aceasta ?
Mentionez ca momentan nu am dat nici o declaratie la politie.
Buna ziua!
Dvs, in calitate de paznic juridic al cainelui, raspundeti pentru prejudiciul cauzat de acesta.
Puteti analiza gravitatea vatamarilor, iar daca nu sunteti de acord cu victima, luati legatura cu un avocat pentru a stabili strategia potrivita.
La instanta civila, victima va trebuie sa probeze cuantumul sumei solicitate.
Conform disp Cod civil proprietarul animalului este responsabil pentru eventualele prejudici cauzate de acesta
Sunt 2 probleme distincte o data neasigurarea cainelui si prejudiciul generat de acesta prin muscatura si pretentiile victimei
Victima,in caz ca se ajunge in instanta detine obligatia legala sa probeze prejudicicile generate=certificat medico legal si sa sustina pretentiile financiare
Incercati sa ajungeti la o intelegere amiabila
Cine a pus presiune pe concubina dvs? Politia? Persoana vatamata? Din punctul meu de vedere sunt doua aspecte distincte:
1. Persoana vatamata are dreptul sa ceara despagubiri pe cale civila, dvs. fiind proprietarul cainelui. Valoarea acesteia se poate stabili in instanta sau pe calea medierii. Victima poate sa ceara cat doreste, e evaluare personala, dar ce este important este ceea ce primeste sau se stabileste ca trebuie primit. Trebuie sa probeze faptul ca o suma X a costat spitalizarea, poate sa adauge daune emotionale.
2. Eutanasierea cainelui, care trebuie clarificata cu cei de la adapost (cine a decis, cum, etc, etc). In principiu eutanasierea nu poate fi facuta decat in anumite conditii (in 2013 parca a fost promulgata o lege pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 155/2001, dar aceasta se referea la cainii fara stapan). Ca o paranteza, poate ca acel caine nici nu a fost eutanasiat, ci poate a fost declarat in acte ca fiind eutanasiat....
DA, desi aparent este o chestiune banala, "banala" in sensul cum este privita in RO,
exista tari in EU unde daca cainele a facut "miau" pe strada la o persoana, este eutanasiat.
Da, pentru RO este de neconceput, dar dincolo nu se asteapta sa se produca evenimentul.

Acum,,, la noi ca la noi, stai, ca o fi ca o pati. NU, si la noi exisat raspundere atat penala cat si civila pentru o astfel de situatie. Sens in care comunicati persoanei vatamate ca trebuie formulata inclusiv o plangere la politie.
Buna ziua,

Proprietarul animalului raspunde pentru savarsirea faptei, in virtutea raspunderii civile delictuale.

Instanta de judecata poate incuviinta acordarea daunelor morale si materiale.

Acestea trebuie cerute si dovedite.

Despagubirile de natura morale sunt evaluate de catre instanta de judecata, in functie de urmatoarele criterii:
-suferinta efectiv cauzata.
-numarul de zile de ingrijiri medicale, conform certificatului medico-legal.
-consecintele pe termen lung, ce rezulta din aceasta imprejurare.
-consecintele asupra familiei.

In speta, poate fi dispusa o expertiza medico-legala.