avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Muscata de caine.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Muscata de caine.

Buna ziua!
Am detinut la mine pe proprietate un caine , ciobanesc de Asia centrala.
Anul trecut fiind plecat din tara sa ocupat de caine concubina mea, care are aceiasi adresa ca si mine.
Din nefericire cainele a scapat noaptea din tarcul in care era tinut, a iesit pe strada si a muscat o femeie.
Femeia respectiva a necesitat spitalizare intre 18-20 de zile .
Imediat dupa ce sa intamplat nefericitul eveniment politia sa deplasat la domiciliul meu, intocmind proces verbal de constatare .
Depasita de situatie si fiind pusa presiune pe ea a acceptat verbal sa cedeze cainele la un adapost fiindui comunicat ca este doar ceva temporar.
A platit suma de 800 lei si ii sa spus verbal ca poate lua cainele inapoi oricand.
A doua zi cand am sunat la adapost mi sa spus ca cainele a fost eutanasiat.
Repet concubina mea nu a semnat nimic in acest sens nici nu ii sa comunicat verbal ca cainele va fi eutanasiat.
Pe provesul verbal ea a fost trecuta ca fiind proprietarul cainelui.
Intre timp am revenit in tara, am fost chemat la politie unde am discutat cu victima.
Dansa are pretentii materiale de la mine de 4000 € in caz contrar va deschide proces pe cale civila.
Nu mi se pare corect ca atunci cand mi-a fost eutanasiat cainele sa nu ma intrebe nimeni nimic iar acuma sa fiu pus la plata.
Ce pot face in situatia aceasta ?
Mentionez ca momentan nu am dat nici o declaratie la politie.
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 23:38, 14 Februarie 2022
Avand in vedere perioada de spitalizare suma ceruta este infima. Am vecini care au platit peste 10.000 euro doar ca au fost muscati altii de cainele lor si nu au stat deloc in spital.(doar in medical acasa). Avocatul proprietarului cainelui l-a sfatuit sa platesca direct daca nu vrea sa ramana fara caine si daca nu vrea sa se plimbe prin procese unde numai el avocatul ar fi costa jumatate din cat v-a cerut dv(2000euro) . A scos tot dupa cardurile de credit si a platit imediat pe loc.
Dar asa de curiozitate daca ati fi stat in spital 20 zile muscat de un caine dv cat ati fi cerut?
Eu zis sa multumiti lui Dumnezeu ca ati scapat usor ca putea fi omorata persoana respectiva si era mult mult mai grav pentru dv si prietena.
Ultima modificare: Luni, 14 Februarie 2022
w_v_w_v, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Muscatura caine alexc81 alexc81 Buna ziua, As avea o intrebare in legatura cu legislatia curenta privind animalele de companie: cainele meu (un ciobanesc carpatin) a muscat astazi din ... (vezi toată discuția)
Oug 55/2002-privind masurile de prevenire a atacului canin Body Body Buna, am si eu o nelamurire.Daca CC a declarat neconstitutional art. 11, OUG 55/2002, s-ar putea schimba incadrarea juridica in vat. corporala grava (30 zile ... (vezi toată discuția)
Atacul; cainilor asupra copiilor LUIZACOSTEA LUIZACOSTEA ACUM 2ZILE,COPILUL MEU IN VARSTA DE 6ANI,A FOST ATACAT DE UN CAINE PE STRADA.A AVUT NEVOIE DE INGRIJIRI MEDICALE DE URGENTA.A FOST MUSCAT DE 5ORI,IAR STAPANA ... (vezi toată discuția)